O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Pierwszy w historii Szczyt Energii Jądrowej. Premier Tusk przybył do Brukseli

W Brukseli odbędzie się pierwszy w historii szczyt poświęcony wyłącznie energetyce jądrowej. Spotkanie, w którym oprócz przywódców krajów UE wezmą też udział przedstawiciele USA, Wielkiej Brytanii, Japonii, Turcji czy Pakistanu jest współorganizowane przez Belgię i Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA).

Elektrownia atomowa we Francji Fot. PAP/UPPA/Photoshot
Elektrownia atomowa we Francji Fot. PAP/UPPA/Photoshot

"Zmiany klimatu to jedno z największych wyzwań, przed jakimi stoimy. Możemy przekształcić je w szansę na postęp, zapewniając miejsca pracy, podnosząc jakość i odporność naszych społeczeństw oraz oferując prawdziwą przyszłość dla innowacji i naszego przemysłu. Energia jądrowa ma wszelkie atuty, aby stać się częścią rozwiązania pozwalającego osiągnąć cele klimatyczne, które wyznaczyliśmy sobie na rok 2050" - przekonywał premier Belgii Alexander De Croo, zapowiadając szczyt.

Wtórował mu dyrektor generalny MAEA, Rafael Mariano Grossi: "Energia jądrowa jest niezwykłym zasobem, którego pełny potencjał musimy wykorzystać, jeśli chcemy powstrzymać zmiany klimatyczne. Narracja, która przeciwstawia energię jądrową energii wiatrowej i słonecznej, jest błędna. Nadszedł czas, abyśmy uświadomili sobie prawdę, by przywódcy pociągnęli za niezbędne dźwignie i pomogli w osiągnięciu globalnych celów klimatycznych".

Polskę na szczycie będzie reprezentować premier Donald Tusk.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

kno/

Zobacz także

  • Paweł Gajda Fot. PAP/Zbigniew Meissner

    Kiedy prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej i gdzie powstanie druga?

  • Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Marian Zubrzycki

    Trzaskowski: Bełchatów jest jednym z miejsc, w którym mogłaby powstać druga elektrownia atomowa

  • Baner w Kursku, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/STRINGER

    Szef MAEA po inspekcji w Kurskiej Elektrowni Atomowej: istnieje ryzyko incydentu jądrowego

  •  Zaporoska Elektrownia Atomowa. Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

    MAEA: pogarsza się sytuacja wokół elektrowni w Zaporożu po ostatnim ataku drona

Serwisy ogólnodostępne PAP