Politycy Suwerennej Polski: Prokuratorem krajowym jest Dariusz Barski

2024-01-16 10:53 aktualizacja: 2024-01-16, 12:59
Polityk Suwerennej Polski. Poseł Michał Wójcik. PAP/Tomasz Gzell
Polityk Suwerennej Polski. Poseł Michał Wójcik. PAP/Tomasz Gzell
Prokuratorem krajowym jest Dariusz Barski. Artykuł ustawy, na podstawie którego przeszedł ze stanu spoczynku, żeby być czynnym prokuratorem funkcjonuje do dzisiaj - powiedzieli politycy Suwerennej Polski. Według nich, "mamy do czynienia ze skrajnym bezprawiem w wykonaniu Adama Bodnara i Donalda Tuska"

W piątek resort sprawiedliwości poinformował, że minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar w czasie spotkania z prokuratorem krajowym Dariuszem Barskim wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę "zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych".

Jak podkreśliło MS, "w efekcie od dnia przekazania powyższego stanowiska Prokuratora Generalnego, a więc od 12 stycznia 2024 r. Dariusz Barski pozostaje w stanie spoczynku, co powoduje niemożność sprawowania przez niego funkcji Prokuratora Krajowego". Kilkadziesiąt minut później resort sprawiedliwości poinformował, że na mocy decyzji premiera Donalda Tuska pełniącym obowiązki prokuratorem krajowym został Jacek Bilewicz.

Prokuratura Krajowa oświadczyła wówczas w odpowiedzi, że funkcję prokuratora krajowego pełni Dariusz Barski, a pismo Bodnara, w którym wskazuje on, że jego zdaniem Barski pozostaje prokuratorem w stanie spoczynku, nie wywołuje skutków prawnych.

"Chcę jeszcze raz bardzo mocno podkreślić, że prokuratorem krajowym jest Dariusz Barski. Żeby odwołać prokuratora krajowego musi być zgoda na piśmie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i takiej zgody nie było, taka zgoda nie została wyrażona" - powiedział poseł Michał Wójcik (Suwerenna Polska) na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Zdaniem Wójcika, "artykuł na podstawie którego prokurator Dariusz Barski przeszedł ze stanu spoczynku, żeby być czynnym prokuratorem funkcjonuje do dzisiaj, ten przepis jest aktualny do dzisiaj".

"Powiem nawet więcej, że siedem lat temu byłem przedstawicielem wnioskodawców i przygotowywaliśmy wszystkie przepisy dotyczące prokuratury, jej funkcjonowania. I chcę powiedzieć, że nie było wątpliwości wówczas co, do tego" - zaznaczył Wójcik.

Jak podkreślił, "jeżeli ktoś dzisiaj mówi, że tego przepisu nie można było wykorzystywać 60 dni od momentu, kiedy przeszła ta ustawa, to chcę państwu powiedzieć, że to jest kłamstwo".

Poseł Michał Woś stwierdził, że "mamy do czynienia z anarchizacją prawa, ze skrajnym bezprawiem w wykonaniu Adama Bodnara i Donalda Tuska". "W związku z tym - jako Suwerenna Polska - złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury nie tylko z art. 231 (...), ale z art. 127 Kodeksu karnego, czyli po prostu zamachu stanu, bo z tym mamy w tej chwili do czynienia" - powiedział Woś.

Poseł Sebastian Kaleta (Suwerenna Polska) podkreślił, "minister Adam Bodnar i premier Donald Tusk dokonują bezprawnego i siłowego zamachu na prokuraturę krajową". "Prokuratorem Krajowym jest Dariusz Barski, ponieważ przepisy na podstawie których został powołany do czynnej służby po powrocie ze stanu spoczynku cały czas obowiązują" - powiedział Kaleta.

Jeszcze w piątek prezydent Andrzej Duda oświadczył, że zmiana na stanowisku prokuratora krajowego, to – zgodnie ustawą – kompetencja premiera i prokuratora generalnego we współdziałaniu z prezydentem. "Działanie Adama Bodnara bez udziału premiera i prezydenta to kolejne rażące naruszenie prawa" – dodał prezydent.

W poniedziałek prezydent Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie sporu kompetencyjnego między prezydentem a premierem i prokuratorem generalnym. Wniosek złożono – jak podała Kancelaria Prezydenta – "w związku z próbą nielegalnego usunięcia" prokuratora krajowego.

Także w poniedziałek TK wydał postanowienie zabezpieczające w związku ze sprawą prokuratora krajowego, ale na kanwie skargi konstytucyjnej, jaką w TK złożył Barski. "TK nakazał PG powstrzymanie się od działań uniemożliwiających wykonywanie uprawnień przez Dariusza Barskiego; wstrzymał też decyzję o powołaniu Jacka Bilewicza na p.o. prokuratora krajowego" – informowała Prokuratura Krajowa.

"Przez weekend zapewne poszukiwana była jakaś forma, jak można zablokować działania, które podjąłem w kontekście Dariusza Barskiego. Na ratunek rzucił się Trybunał Konstytucyjny. Jego postanowienie zabezpieczające moim zdaniem jest wadliwe" – ocenił z kolei minister Bodnar.

W poniedziałek prezydium Krajowej Rady Sądownictwa w przyjętej uchwale wezwało premiera oraz prokuratora generalnego do anulowania swoich decyzji w sprawie prokuratora krajowego Dariusza Barskiego w celu uniknięcia chaosu prawnego. (PAP)

autor: Edyta Roś

kh/