O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Polska odpowiada Ukrainie. Rzecznik rządu: nie zmieniamy swojego zdania, nasze działania są zasadne

Uważamy, że nasze działania w sprawie zakazu importu ukraińskiego zboża są zasadne. Nie pozwolimy na rozchwianie rynku rolnego w Polsce. Nie zmieniamy swojego zdania w tej sprawie i będziemy podejmować kroki w obronie interesów polskich rolników - powiedział PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Piotr Müller, fot. PAP/Marcin Obara
rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Piotr Müller, fot. PAP/Marcin Obara

Więcej

Wołodymyr Zełenski i Ursula von der Leyen Fot. Stefan Rousseau PAP/PA

Ukraina przedstawia propozycję dotyczącą wwozu zboża do krajów UE. Polska i kraje graniczące są przeciw 

Jak poinformowała ukraińska minister gospodarki Julia Swyrydenko, Ukraina złożyła w poniedziałek skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO) na Polskę, Węgry i Słowację w związku z przedłużeniem przez te kraje embarga na ukraińskie produkty rolne.

Rzecznik rządu w rozmowie z PAP podkreślił, że "Polska pomaga Ukrainie w obronie przed Rosją". "Tu również chodzi o nasze bezpieczeństwo. Przegrana Ukrainy w wojnie to ryzyko dla Polski" - zaznaczył. "Ta kwestia nie może być jednak argumentem w innych sprawach. Polskie interesy są kluczowe. O nie zawsze zabiegamy" - dodał.

"Uważamy, że nasze działania ws. zakazu importu ukraińskiego zboża są zasadne. Nie pozwolimy na rozchwianie rynku rolnego w Polsce. Nie zmieniamy swojego zdania w tej sprawie i będziemy podejmować kroki w obronie interesów polskich rolników" - podkreślił Piotr Müller.

Po decyzji Komisji Europejskiej, która w piątek nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, Polska, Słowacja i Węgry przedłużyły zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy. Rumunia z decyzjami w tej kwestii wstrzymuje się do 18 września, czekając na propozycje Kijowa w sprawie środków kontroli eksportu ukraińskiej produkcji rolnej.

Więcej

Premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podczas spotkania z ministrami rolnictwa krajów graniczących z Ukrainą Fot. PAP/Albert Zawada

Ukraina skarży Polskę, Węgry i Słowację. Chodzi o przedłużenie embarga

W piątek wieczorem na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy do Polski produktów rolnych, m.in. pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku, słonecznika. Rozporządzenie weszło w życie w sobotę 16 września. (PAP)

Autor: Grzegorz Bruszewski

nl/ mar/
 

Zobacz także

  • Wiceprezes PiS Mateusz Morawiecki, fot. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Mateusz Morawiecki: trzeba się twardo postawić Unii Europejskiej ws. ETS2

  • Warzywa i owoce Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    PiS chce natychmiastowego wprowadzenia pełnego embarga na produkty rolno-spożywcze z Ukrainy

  • Komisarz Janusz Wojciechowski Fot. PAP/Andrzej Lange

    Wojciechowski: Ukraina skorzystała na unijnych ograniczeniach dotyczących eksportu zbóż

  • Ukraińskie zboże, Fot. PAP/Alena Solomonova

    Ukraina zawiesiła skargę w WTO przeciwko Polsce, Słowacji i Węgrom. Rzecznik rządu: oczekujemy dalszych działań ze strony Ukrainy

Serwisy ogólnodostępne PAP