O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Polska Rada Chrześcijan i Żydów zaprasza na Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

W ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w niedzielę 21 kwietnia w stolicy zaplanowano Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego. Jego uczestnicy przejdą trasą warszawskiego szlaku martyrologii żydowskiej, odmawiając psalmy.

Marsz Modlitwy "Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego" w 2022 roku. Fot. www.prchiz.pl
Marsz Modlitwy "Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego" w 2022 roku. Fot. www.prchiz.pl

Marsz organizuje Polska Rada Chrześcijan i Żydów.

W piątek 19 kwietnia przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W ramach obchodów 21 kwietnia w stolicy odbędzie się Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego. Rozpocznie się o godz. 16.00 żydowską i chrześcijańską modlitwą za zmarłych przy pomniku Bohaterów Getta przy ul. Zamenhofa. Jego uczestnicy odmówią wspólnie "Psalm 44".

Więcej

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz dwunasty organizuje społeczno-edukacyjną akcję Żonkile. Foto: PAP/Mateusz Marek

Akcja Żonkile. Przypomina o niesamowitym bohaterstwie garstki ludzi, którzy walczyli o swoje człowieczeństwo

Następna stacja zaplanowana jest przy pomniku Żegoty i Drzewie Wspólnej Pamięci Polaków i Żydów, gdzie zostaną odmówione "Ojcze nasz" i "Psalm 140". Przy kamieniu pamięci Szmula Zygielbojma uczestnicy marszu odmówią "Psalm 74", a przy bunkrze przy Miłej 18 – żydowską modlitwę za zmarłych i "Psalm 94". Marsz zakończy się przy pomniku Umschlagplatz, odmówieniem "Psalmu 88" i "Psalmu 70" oraz modlitwą papieża Jana Pawła II za naród żydowski.

Powstanie w getcie było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwszym powstaniem wielkomiejskim w okupowanej Europie. Wzięło w nim udział około tysiąca słabo uzbrojonych powstańców.

Niemcy przeciwstawili im ponad 2 tys. członków Wehrmachtu, SS oraz pomocniczych oddziałów ukraińskich i łotewskich. Przeciwko powstańcom użyli pojazdów opancerzonych i artylerii. Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. Tylko nielicznym powstańcom udało się wydostać z getta kanałami. Resztę ocalałych Niemcy wywieźli do obozów koncentracyjnych. (PAP)

Autorka: Magdalena Gronek

gn/

Zobacz także

  • Kamień pamiątkowy na szczycie Kopca Anielewicza przy ul. Miłej w Warszawie, fot. PAP/Albert Zawada

    81 lat temu w bunkrze przy ul. Miłej rozegrał się dramat bojowców z warszawskiego getta [NASZE WIDEO]

  • Getto w Warszawie. Fot. PAP/Reprodukcja

    Największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu

  • Instalacja z lustrem weneckim, Fot. PAP/Szymon Pulcyn

    Mur z lustra weneckiego. Symboliczna instalacja przypominająca o powstaniu w getcie warszawskim [NASZE WIDEO]

  • Prezydent Steinmeier. Fot. PAP/Abaca

    Prezydent Steinmeier: nadal jest cudem, że Żydzi i Polacy w ogóle uścisnęli sobie ręce z nami, Niemcami

Serwisy ogólnodostępne PAP