Ponad 16 milionów pobrań aplikacji mObywatel

2024-01-25 12:53 aktualizacja: 2024-01-25, 14:34
Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Aplikacja mObywatel ma ponad 16 mln pobrań - poinformowało Biuro Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji. Zaznaczyło, że aplikacja jest narzędziem odpowiadającym na potrzeby wielu obywateli.

"Ogólna ocena aplikacji mObywatel 2.0 w Google Play to 4,8 (na podstawie 85 tys. ocen), a w App Store 4,6 (na postawie 66 tys. ocen)" - podało w czwartek Biuro Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji.

Przypomniało, że mObywatel to bezpłatna, publiczna aplikacja mobilna, dzięki której możemy uzyskać szybki dostęp do swoich dokumentów i danych. Znajdziemy w niej m.in. mDowód, mPrawo Jazdy, historię pojazdu, punkty karne, czy legitymacje, w tym szkolną, studencką czy emeryta-rencisty.  Oprócz tego możemy m.in. zgłosić Naruszenie Środowiska, Zastrzec swój numer PESEL, sprawdzić Jakość Powietrza, wystawione nam e-recepty, umówić się na e-Wizytę w ZUS, skorzystać z funkcji Wybory czy Bezpieczny Autobus.

Resort podkreślił, że oprócz tego w aplikacji mObywatel można szybko i bez prowizji opłacić swoje zobowiązania finansowe wystawione przez urząd, na przykład podatek od nieruchomości czy opłatę za wywóz śmieci. Usługa ta obecnie jest na etapie pilotażu.

"Zależy nam na tym, aby aplikacja stawała się w coraz większym stopniu centrum kontaktu obywatela z administracją oraz, aby za jej pośrednictwem załatwić jak najwięcej swoich codziennych spraw. Stawiamy na maksymalną użyteczność dla obywatela" – zaznaczył wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski i podkreślił, że specjaliści na bieżąco śledzą uwagi, komentarze i sugestie użytkowników.

"Dziękujemy za każdy komentarz, także za konstruktywną krytykę, wszystkie głosy są analizowane. Świetnie, że użytkownicy właściwie budują z nami tę aplikację. Zbieramy pojawiające się pomysły, a wewnątrz aplikacji uruchomiliśmy funkcję 'Zgłoś Pomysł' po to, by użytkownicy mogli realnie wpływać na jej rozwój" – dodał wicepremier.

Ministerstwo Cyfryzacji dodało, że ostatnia z udostępnionych w mObywatelu 2.0. funkcji "Zastrzeż numer PESEL" cieszy się dużym zainteresowaniem. W sumie Polacy swój numer PESEL zastrzegli i 549 500 razy, z czego 415 tys. razy skorzystano z usługi w aplikacji mObywatel. Natomiast w sklepach Google Play i App Store w momencie udostępnienia zastrzegania PESEL otrzymano ponad 4 tys. pozytywnych opinii, co było dziennym rekordem w historii aplikacji mObywatel. (PAP)

Autorka: Aleksandra Kuźniar

kh/