Ponad dwa miliardy złotych na infrastrukturę sportową w 2024 roku

2024-03-06 21:58 aktualizacja: 2024-03-07, 07:09
Posłowie na sali obrad izby w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Posłowie na sali obrad izby w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Ponad dwa miliardy złotych zostanie wydane w 2024 roku na realizację zadań związanych z budową, modernizacją i remontami infrastruktury sportowej - poinformował podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki sekretarz stanu w resorcie Ireneusz Raś.

W tej kwocie jest 887 mln złotych ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej i 1 mld. 200 mln z budżetu państwa. Środki z budżetu zostaną wydane na realizację wieloletniego zadania "Program Olimpia - Program budowy przyszkolnych hal sportowych na 100-lecie pierwszych występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich".

"Obecnie resort sportu ma w swojej dyspozycji 948 dofinansowań ze środków FRKf. W tym 119 dotyczy zadań dla sportu wyczynowego, a 829 dla powszechnego. Są one w różnym stopniu zaawansowania, niektóre na etapie końcowym, ale i takie, które są dopiero na etapie podpisywania umów dotacyjnych" - potwierdził Raś.

Środki z FRKF będą przeznaczane na programy już realizowane i kontynuowane, ale także na nowe, które planuje realizować rząd. Takim będzie już oficjalnie podpisany program budowy kompleksów sportowych Orlik. W jego ramach mają powstawać nowe wielofunkcyjne obiekty składające się m.in. z boiska piłkarskiego minimum 30x62 m, boiska wielofunkcyjnego o wymiarach 19x32 m, zaplecza sanitarno-szatniowego, magazynu, pomieszczenia gospodarczego.

Obiekty mają mieć oświetlenie w technologii LED, aby mogły być użytkowane w różnych porach roku, także wieczorami. Fakultatywnie projekt przewiduje budowę obiektów dodatkowych jak skate park, pump track czy bieżnia okrężna. Jak planuje resort, dofinansowanie inwestycji może wynieść do 50 procent wydatków kwalifikowanych zadania, a dla samorządów mniej zamożnych nawet do 70 procent.

W pierwszym wariancie kwota dofinansowania nie może przekroczyć 1,5 mln złotych, w drugim 2,1 mln. Wstępna wartość środków planowanych do przyznania w ramach tego programu wynosi 225 mln. złotych.

Nadal realizowany będzie program modernizacji już istniejących kompleksów sportowych "Moje Boisko - Orlik 2012". Zakres modernizacji jest bardzo szeroki, gdyż po dwunastu latach eksploatacji wiele z nich wymaga generalnych remontów. Dofinansowanie może wynieść do 50 procent wydatków kwalifikowanych (nie mniej niż 100 tysięcy złotych, do 500 tysięcy), lub w przypadku samorządów o mniejszym budżecie - do 70 procent (do kwoty maksymalnej 700 tysięcy).

W 2023 roku na to zadanie przeznaczone było 30 mln złotych. Teraz kwota została podniesiona do 200 mln, gdyż wiele istniejących ponad dziesięć lat obiektów koniecznie wymaga modernizacji lub remontu. Resort nie chce bowiem dopuścić do sytuacji, że będą w coraz gorszym stanie technicznym.

Nowością jest program budowy lodowisk, na który wstępnie ma być przeznaczone 100 mln złotych. W jego ramach przewidywane są trzy warianty do realizacji. Pierwszy przewiduje budową lodowiska zadaszonego o wymiarach tafli 40x20 m. Jego dofinansowanie nie może przekroczyć 5 mln złotych, czyli 50 procent średniej wartości inwestycji przy obecnych cenach.

Drugi to budowa odkrytego lodowiska o powierzchni tafli nie mniejszej niż 350 m2 (dofinansowanie do 1 mln złotych), a trzeci to zakup i montaż mobilnego modułu lodowiska rekreacyjnego o powierzchni nie mniejszej niż 250 m2. W tym ostatnim przypadku kwota dofinansowania nie będzie mogła przekroczyć 500 tysięcy. (PAP)

kh/