Premier Grecji: na Bałkanach odradza się nacjonalizm

2024-05-22 12:55 aktualizacja: 2024-05-22, 14:54
grecki premier Kyriakos Micotakis, fot. PAP/DPA/Kay Nietfeld
grecki premier Kyriakos Micotakis, fot. PAP/DPA/Kay Nietfeld
Na tle odradzających się nacjonalizmów na Bałkanach Grecja musi występować z pozycji siły - oświadczył w środę grecki premier Kyriakos Micotakis. Ocenił, że Skopje jest "w izolacji".

Szef greckiego rządu powiedział, że sąsiednia Macedonia Płn. "musi zrozumieć, że okres przedwyborczy się skończył" - pisze agencja AMNA. "Grecja nie jest w izolacji. Skopje jest. Wierzę, że się adaptują" - dodał.

"Muszą sobie zdać sprawę, że taka polityka doprowadzi ich do międzynarodowej izolacji. Nie jesteśmy naiwni. Wiemy, jak radzić sobie z takimi gierkami partyjnymi" - podkreślił. Zapowiedział, że Ateny nie ratyfikują memorandów o współpracy z Macedonią Płn., w tym m.in. dotyczącego akcesji unijnej, dopóki Skopje nie zacznie w pełni przestrzegać porozumienia z Prespy dotyczącego nazwy państwa.

"Dziś nacjonalizmy budzą się na Bałkanach, a Grecja musi występować z pozycji siły, mając po swojej stronie Europę i prawo międzynarodowe" - podsumował.

W ubiegłym tygodniu Micotakis ostrzegł sąsiednią Macedonię Północną, że Ateny mogą zablokować jej ścieżkę do UE, jeśli Skopje nie będzie przestrzegać porozumienia z Prespy.

Nowa prezydentka Macedonii Płn. Gordana Siljanowska-Dawkowa podczas zaprzysiężenia na urząd odmówiła użycia pełnej nazwy państwa, określając je jako "Macedonia". W oficjalnym tekście jej przemówienia wykorzystano pełną nazwę kraju - "Macedonia Północna".

Kilka dni później Hristijan Mickoski, lider prawicowej WMRO-DPMNE, która wygrała w wyborach parlamentarnych w Macedonii Płn., opowiedział się za stosowaniem nazwy "Macedonia" zamiast "Macedonia Północna".

W myśl porozumienia z Prespy rząd w Skopje zgodził się na zmianę nazwy kraju z "Macedonia" na "Macedonia Północna", aby uspokoić obawy Aten przed ewentualnymi roszczeniami terytorialnymi sąsiada wobec położonej na północy Grecji krainy Macedonia Egejska. Porozumienie zawarli w 2018 roku macedoński premier Zoran Zaew i premier Grecji Aleksis Cipras.

Decyzja o zmianie nazwy była wymagana, by otworzyć Macedończykom drogę do Unii Europejskiej i NATO. Macedonia Płn. dołączyła do Sojuszu Północnoatlantyckiego w 2020 roku, ale jej negocjacje z UE są blokowane przez żądania Bułgarii dotyczące statusu bułgarskiej mniejszości w tym kraju.

 

Z Aten Natalia Dziurdzińska (PAP)

sma/