Premiera "Zegarka" Jerzego Szaniawskiego w Teatrze Telewizji na żywo

2023-10-22 10:24 aktualizacja: 2023-10-22, 14:37
Zegarki. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Zegarki. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
W Teatrze Telewizji 23 października odbędzie się premiera "Zegarka" Jerzego Szaniawskiego wg scenariusza telewizyjnego i w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej. Spektakl zostanie wyemitowany "na żywo" ze studia telewizyjnego w Lublinie.

"To wzruszająca opowieść o relacji Mistrza – Zegarmistrza oraz jego ucznia – Jana. Podczas nieobecności Zegarmistrza z zakładu ginie cenny zegarek. Młody Jan zostaje oskarżony o kradzież i wydalony z pracy" - napisano o akcji spektaklu. "Sprawa skradzionego zegarka wyjaśni się dopiero po latach" - dodano.

Jak podkreślono, ""Zegarek" Jerzego Szaniawskiego w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej będzie opowieścią o dylematach etycznych i mechanizmach psychologicznych kierujących człowiekiem".

Jerzy Szaniawski (ur. 10 lutego 1886 r. w Zegrzynku – zm. 16 marca 1970 r. w Warszawie) napisał "Zegarek" jako słuchowisko radiowe w 1935 r. Słuchowisko zostało zrealizowane w tym samym roku przez Stanisławę Perzanowską i zdobyło drugie miejsce w plebiscycie słuchaczy Polskiego Radia na najciekawszą audycję. Wystąpili w nim m.in. Stefan Jaracz, Juliusz Osterwa i Mieczysława Ćwiklińska.

W kwietniu 1955 r. odbyła się pierwsza premiera telewizyjna "Zegarka". Spektakl wyreżyserował Józef Słotwiński, a wystąpili w nim Czesław Roszkowski (Zegarmistrz), Tadeusz Łomnicki (Jan, jego uczeń) i Karolina Lubieńska (Pani). Kolejną realizację "Zegarka" w Teatrze Telewizji przygotował Jerzy Antczak. Po raz pierwszy widowisko było prezentowane na żywo 9 października w 1961 r. i podczas emisji rejestrowane na taśmie filmowej. Zegarmistrza kreował Kazimierz Opaliński, jego ucznia Jana zagrał Tadeusz Łomnicki, Panią była Antonina Gordon-Górecka, a Konstanty Pągowski wystąpił w roli Mecenasa. 4 lutego 1980 r. odbyła się w Teatrze Telewizji premiera "Zegarka" przygotowana przez Andrzeja Zakrzewskiego. W przedstawieniu wystąpili: Jan świderski (Zegarmistrz), Marek Kondrat (Jan), Antonina Gordon-Górecka (Pani) i Andrzej Szczepkowski (Mecenas).

O najnowszej adaptacji reżyserka Agnieszka Lipiec-Wróblewska powiedziała: "Wykraczając poza realistyczną interpretację, ale zachowując psychologię postaci i przekaz etyczny, wprowadzamy wymiar metafizyczny; docieramy do nowych sensów i poziomów interpretacyjnych, które w moim odczuciu są bliskie Autorowi i które zainteresują współczesną widownię".

"Spektakl będzie także próbą wyjrzenia poza świat przedstawiony i dotarcia do metafizycznych sensów porządkującego go czasu. Scenografia autorstwa Mirka Kaczmarka utrzymana będzie w nowoczesnej stylistyce, korespondującej z ponadczasową treścią dramatu" - czytamy w zapowiedzi przedstawienia.

Scenariusz telewizyjny i reżyseria - Agnieszka Lipiec-Wróblewska. Scenografię i kostiumy zaprojektował artysta multimedialny Mirek Kaczmarek. Opracowanie muzyczne - Jan Miklaszewski. Realizacja telewizyjna - Wojciech Suleżycki i Tomasz Smyk.

W roli Zegarmistrza wystąpi Krzysztof Stroiński, a w roli jego ucznia Jana – Piotr Żurawski. Na scenie zobaczymy również Karolinę Gruszkę (Pani) oraz Phillippe'a Tłokińskiego (Mecenas).

Premiera "Zegarka" - 23 października o godz. 21.10 w TVP1.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

ep/