Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama czytali "Kordiana"

2024-09-07 16:45 aktualizacja: 2024-09-07, 22:13
Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda Fot. PAP/Rafał Guz
Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda Fot. PAP/Rafał Guz
Rozważania o gotowości do walki o ojczyznę niepodległą są dziś szczególnie aktualne - mówił prezydent Andrzej Duda podczas sobotniego 13. Narodowego Czytania - tym razem "Kordiana" Juliusza Słowackiego. Lekturą przyszłorocznego Narodowego Czytania będą pieśni, fraszki i treny Jana Kochanowskiego.

W sobotę w warszawskim Ogrodzie Saskim z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy odbyła się 13. edycja akcji Narodowe Czytanie.

"Mam nadzieje, że Narodowe Czytanie przyczyniło się do tego, że książki stały się bardziej popularne, że coraz więcej naszych rodaków pochyla się nad nimi, a także że powstaje coraz więcej bibliotek" – mówił prezydent Duda. "Uważam to wydarzenie za znakomite - jest kulturotwórcze i jednoczące nas, jako społeczność narodową" - dodał.

Prezydent wskazał, że "Kordian" jest dramatem czynu, przede wszystkim czynu niepodległościowego. "Rozważania o gotowości do walki o ojczyznę niepodległą są dziś szczególnie aktualne, kiedy patrzymy, że tuż za naszą granicą taka walka się toczy o utrzymanie ojczyzny, o to by ona istniała, by nie poddać się okupacji, by zachować wolność. Myślę o naszych sąsiadach z Ukrainy" – mówił.

Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że "chociaż +Kordian+ został napisany i wydany na emigracji, jest to utwór arcypolski, przesiąknięty duchem patriotyzmu i ideą wolnej Polski". "To bardzo poruszająca opowieść o tym, by Rzeczpospolita była znowu wolna i suwerenna. O takiej Polsce Słowacki marzył i taką Polskę przepowiadał" - mówiła.

Para prezydencka zapowiedziała, że lekturą przyszłorocznego Narodowego Czytania będą pieśni, fraszki i treny Jana Kochanowskiego.

W sobotę w Ogrodzie Saskim, dzieło Słowackiego czytali aktorzy, m.in. Jędrzej Hycnar, Vanessa Aleksander, Tomasz Borkowski, Wiesław Komasa, Andrzej Ferenc.

"Kordian" Juliusza Słowackiego

Opublikowany w 1834 r. w Paryżu "Kordian" odnosi się do powstania listopadowego, przygotowań do zamachu na cara i kwestii narodowowyzwoleńczej.

"Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara" - przekazano na stronie KPRP.

Główny temat - jak zaznaczono - odnosi się do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków niepowodzenia niepodległościowego zrywu.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa, w 2016 r. "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, a w 2017 r. lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W 2019 r. lekturami było osiem najważniejszych polskich nowel, między innymi autorstwa Stefana Żeromskiego, Bolesława Prusa, Marii Konopnickiej i Bruno Schulza. W 2020 r., w warunkach obostrzeń epidemicznych, czytano "Balladynę" Juliusza Słowackiego. "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej była lekturą w 2021 r., a rok później - w Roku Romantyzmu Polskiego – czytano natomiast "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. W 2023 r. czytano "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.(PAP)

szt/ wnk/ amac/ mar/