O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Prezydent nie będzie blokował ustawy o in vitro, oczywiście musi zobaczyć ostateczną wersję

Znając prezydenta Andrzeja Dudę i według mojej wiedzy, prezydent nie będzie blokował projektu ustawy o refundacji in vitro, ale oczywiście musi zobaczyć ostateczną wersję na biurku - poinformował w Polsat News szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek.

Marcin Mastalerek, fot. PAP/Radek Pietruszka
Marcin Mastalerek, fot. PAP/Radek Pietruszka

W Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o refundacji in vitro z budżetu państwa. Mastalerek pytany był, czy prezydent podpisze taką ustawę.

"Znając prezydenta Dudę i według mojej wiedzy, prezydent nie będzie blokował takiego projektu, ale oczywiście musi zobaczyć ostateczną wersję na biurku. Ale, co do samej zasady, idei, sądzę, że prezydent nie będzie tego blokował, natomiast ostateczną decyzję zawsze podejmuje, kiedy projekt trafi na biurko" - powiedział Mastalerek.

Zaapelował do parlamentarzystów, "aby spokojnie o tym rozmawiali i spokojnie się nad tym zastanawiali, bo to są naprawdę delikatne sprawy". "Wielu ludzi marzy o dzieciach i trzeba do tego podchodzić w sposób bardzo rozsądny" - dodał.

Mastalerek pytany był też, czy prezydent złoży ponownie w obecnym Sejmie projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Projekt, złożony w październiku w 2020 r. przez trzy lata nie został poddany pod obrady Sejmu.

"Nie sądzę, że pan prezydent będzie chciał jeszcze raz składać projekt po tym, jak trzy lata leżał w zamrażarce. Kto inny może sobie ten projekt złożyć" - odpowiedział.

Więcej

Kobieta w ciąży. Fot. PAP/Andrew Matthews

W Poznaniu 470 dzieci przyszło na świat dzięki in vitro

W ubiegłej kadencji Sejmu złożony został obywatelski projekt ustawy o refundacji in vitro. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, minister zdrowia miałby opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe. Minister miałby także przedstawiać Sejmowi sprawozdanie z realizacji tego programu. W projekcie określono minimalną wysokość środków finansowych pochodzących z budżetu państwa, która corocznie ma zostać przeznaczona na realizację przedmiotowego programu polityki - nie mniej niż 500 mln zł.

W umowie koalicyjnej KO, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy zapisano wsparcie dla par planujących rodzicielstwo, poprzez finansowanie procedury in vitro oraz pełen dostęp do bezpłatnych badań prenatalnych, co ma być zapewnione przez państwo. Zadeklarowano realizację "nowoczesnych standardów" opieki okołoporodowej i dostęp do bezpłatnego znieczulenia.(PAP)

Autor: Olga Łozińska

ep/

Zobacz także

  • Kobieta w ciąży. Fot. PAP/Andrew Matthews

    76 par zgłosiło się we Wrocławiu do miejskiego programu in vitro od początku roku

  • Poseł Konfederacji Grzegorz Braun, fot. PAP/Albert Zawada

    Wicemarszałek przeprasza za posła Konfederacji. Arłukowicz do Brauna: "okularki na nosie to już się nosi?"

  • Posłanki KO Monika Wielichowska (L) i Agnieszka Pomaska (P) oraz prezes Fundacji MRM Małgorzata Rozenek-Majdan (C) na sali obrad Sejmu Fot. PAP/Albert Zawada

    Debata o finansowaniu in vitro. Rozenek-Majdan: mam nadzieję, że "tak" powie każda strona w Sejmie, jak też prezydent

  • Warszawa, 13.11.2023. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przemawia na sali sejmowej w Warszawie podczas posiedzenia inaugurującego X kadencję izby, fot. PAP/Radek Pietruszka

    Władysław Kosiniak-Kamysz o in vitro: jedną z pierwszych decyzji rządu PiS zmienimy już w najbliższą środę

Serwisy ogólnodostępne PAP