Prok. Bilewicz: pełna współpraca w ramach EPPO będzie korzystna dla Polski i UE

2024-02-29 16:16 aktualizacja: 2024-02-29, 18:25
Flagi Polski i Unii Europejskiej, zdjęcie poglądowe, fot. PAP/Darek Delmanowicz
Flagi Polski i Unii Europejskiej, zdjęcie poglądowe, fot. PAP/Darek Delmanowicz
Czwartkowa decyzja KE potwierdzająca udział Polski w Prokuraturze Europejskiej i pełna współpraca w ramach EPPO będzie korzystna zarówno dla Polski, jak i UE - powiedział PAP p.o. Prokuratora Krajowego Jacek Bilewicz.

"Bardzo się cieszę z dzisiejszej decyzji Komisji Europejskiej. Nie ulega wątpliwości, iż pełna współpraca w ramach EPPO będzie korzystna zarówno dla Polski, jak i interesów finansowych UE" - powiedział PAP p.o. Prokuratora Krajowego Jacek Bilewicz.

"Teraz czeka nas wybór polskiego przedstawiciela do Prokuratury Europejskiej, tj. polskiego Prokuratora Europejskiego" - dodał Bilewicz.

Polska stanie się częścią Prokuratury Europejskiej z dniem wejścia w życie decyzji Komisji Europejskiej. EPPO będzie mogła rozpocząć działalność i dochodzenia w Polsce 20 dni po mianowaniu przez Prokuratora Europejskiego z Polski.

Prokuratura Europejska to niezależny organ Unii Europejskiej odpowiedzialny za prowadzenie postępowań przygotowawczych, wnoszenie i popieranie oskarżeń oraz wytaczanie powództw przeciwko sprawcom przestępstw naruszających interesy finansowe UE.

Polska przekazała do Komisji Europejskiej i Rady Unii Europejskiej formalną notyfikację o przystąpieniu do Prokuratury Europejskiej 5 stycznia tego roku. Była to jedna z pierwszych decyzji ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

Docelowo w Polsce będzie działać 24 prokuratorów europejskich, którymi zostaną delegowani prokuratorzy okręgowi, w trzech lub czterech biurach Prokuratury Europejskiej.

Na wniosek skierowany do Komisji przez Polskę Prokuratura Europejska będzie właściwa do prowadzenia dochodzeń i ścigania przestępstw naruszających interesy finansowe UE, popełnionych w Polsce po 1 czerwca 2021 roku.(PAP)

 

Autorka: Malwina Tkacz

sma/