Prokurator Dariusz Barski: powinienem nadal pełnić funkcję Prokuratora Krajowego

2024-01-15 22:02 aktualizacja: 2024-01-15, 22:57
Prokurator Dariusz Barski. Fot. PAP/	Radek Pietruszka
Prokurator Dariusz Barski. Fot. PAP/ Radek Pietruszka
Prokurator Dariusz Barski zapewnił, że jest Prokuratorem Krajowym, pierwszym zastępcą Prokuratora Generalnego. Jego zdaniem z postanowienia Trybunału Konstytucyjnego wynika, że powinien nadal pełnić swoją funkcję.

"Jestem Prokuratorem Krajowym, pierwszym zastępcą Prokuratora Generalnego. Uważam, że działania pana Prokuratora Generalnego mają na celu obejście mechanizmu, który jest wyartykułowany w artykule 14 ustawy o prokuraturze. W sumie wynika, że aby skutecznie odwołać Prokuratora Krajowego i innych zastępców Prokuratora Generalnego niezbędna jest zgoda prezydenta wrażona na piśmie. Tutaj takiej zgody nie było" - powiedział w poniedziałek na antenie Polsat News prokurator Barski.

Jego zdaniem bardzo dobrze się stało że Trybunał Konstytucyjny wydał postanowienie, przechylając się do jego wniosku, że powinienem nadal pełnić swoją funkcję, a działania Prokuratora Generalnego powinny zostać powstrzymane.

"Również nie powinna, przynajmniej do momentu działania tego zabezpieczenia wywoływać skutków prawnych decyzja pana premiera o powołaniu pełniącego obowiązki Prokuratora Krajowego i on nie powinien tych obowiązków aktualnie pełnić do momentu rozstrzygnięcia sprawy przez Trybunał Konstytucyjny" - stwierdził.

Prokuratura Krajowa (PK) poinformowała w poniedziałkowym komunikacie, że Trybunał Konstytucyjny (TK) nakazał Prokuratorowi Generalnemu powstrzymanie się od działań uniemożliwiających wykonywanie uprawnień przez Dariusza Barskiego, wstrzymał też decyzję o powołaniu Jacka Bilewicza na p.o. prokuratora krajowego. Jak dodano w poniedziałkowym komunikacie PK w postanowieniu TK chodzi o powstrzymanie się "od realizacji i wykonania postanowień pisma Prokuratora Generalnego z 12 stycznia 2024 roku".

W piątek resort sprawiedliwości poinformował, że minister sprawiedliwości-prokurator generalny Adam Bodnar w czasie spotkania z prokuratorem krajowym Dariuszem Barskim wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę, "zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych".

Barski odniósł się też, to ustawowych zapisów, z których wynika, że do usunięcia Prokuratora Krajowego potrzebna jest zgoda prezydenta i przypomniał, że przepis ten obowiązuje od 2016 roku i do tego momentu nikt go nie kwestionował".

Dopytywany, czy w przepisie tym chodziło o to, żeby po utracie władzy przez Prawo i Sprawiedliwość ludzie związani z tą partią mieli możliwość kontrolowania śledztw prowadzonych przez prokuraturę Barski powiedział, że są pewne rozwiązania ustawodawcze, które wprowadzają kadencje i nawet przy zmianie władzy premier czy minister nie może zmienić pełniącego określoną funkcję w danej instytucji.

Prokurator pytany o jego relacje z byłym ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, powiedział, że "był moim przełożonym i mamy stosunki koleżeńskie".

Barski powiedział też, odpowiadając na pytanie co zrobi jak do budynku prokuratury wejdzie policja i zostanie z niego wyprowadzony, że "raczej nie będę się opierał, jeżeli miałoby się tak stać" wyrażając jednocześnie nadzieję, że do takiej sytuacji nie dojdzie.(PAP)

gn/