O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Prokuratura zdecydowała o postawieniu zarzutu notariusz ws. zmian w zarządach mediów publicznych

Warszawska prokuratura zdecydowała o przedstawieniu zarzutu notariusz w śledztwie dotyczącym uchwał o dokonaniu zmian w zarządach TVP, PAP oraz Polskiego Radia. Ustalenia wskazują, że nie zostały one podjęte w miejscu i czasie w nich wskazanych - poinformowała PAP prokuratura.

Fot. PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała PAP w czwartek, że "w wyniku prowadzonego śledztwa w sprawie przekroczenia uprawień przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy podejmowaniu uchwał o dokonaniu zmian w zarządach Telewizji Polskiej S.A. (TVP), Polskiej Agencji Prasowej S.A. (PAP) oraz Polskiego Radia S.A., zostało wydane postanowienie o przedstawieniu zarzutu notariusz Joannie K.".

Więcej

Likwidator TVP wezwał KRRiT do wypłaty 39 milionów złotych. Świrski: nie jest uprawniony do występowania w imieniu TVP

"Postanowienie to nie zostało dotychczas ogłoszone podejrzanej z uwagi na jej nieobecność w kraju" - przekazała prokuratura.

Jak poinformowano w sprawie tej "prokuratorzy dokonali przeszukań w biurze notarialnym Joanny K., a także w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zbierając niezbędne materiały dowodowe, w tym nagrania monitoringu z miejsca i czasu rzekomego zawarcia aktów notarialnych".

"Ponadto, przeanalizowano zgromadzoną dokumentację oraz przesłuchano osoby związane z zaistniałymi zdarzeniami. Poczynione ustalenia wskazują, że uchwały, w oparciu o które dokonano zmian w zarządach mediów publicznych nie zostały podjęte w miejscu i czasie w nich wskazanych" - uznała prokuratura.

Zmiany w mediach publicznych 

19 grudnia ub.r. Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych - rtv oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych. Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.

23 grudnia prezydent Andrzej Duda poinformował, że zawetował przygotowaną przez nowy rząd ustawę budżetową, która przewidywała m.in. środki dla mediów publicznych na następny rok. Jak uzasadnił prezydent, jego decyzja wiązała się z "rażącym łamaniem konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa" w mediach publicznych.

Po prezydenckim wecie szef MKiDN podjął w 27 grudnia decyzję o postawieniu TVP, Polskiego Radia i PAP w stan likwidacji. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela – podano w komunikacie MKiDN. Analogiczną decyzję minister kultury podjął 29 grudnia w stosunku do 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. (PAP)

Autorzy: Marcin Jabłoński, Andrzej Klim, Marta Stańczyk

mmi/

Zobacz także

  • Logo Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Fot. PAP/Albert Zawada
    Specjalnie dla PAP

    Medioznawca: działania KRRiT wielokrotnie biegunowo odległe od starania o zachowanie pluralizmu mediów

  • Maciej Wróbel. Fot. PAP/Marcin Obara
    Specjalnie dla PAP

    Wiceminister kultury: media publiczne nigdy nie powinny być tubą propagandy politycznej

  • Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska. Fot. PAP/	Tomasz Gzell

    Ministerstwo kultury: konieczne jest zapewnienie finansowania mediów publicznych z budżetu państwa

  •  Siedziba Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza w Warszawie. Fot. PAP/Albert Zawada

    Opłata abonamentowa zostanie zlikwidowana? Wiceminister kultury o finansowaniu mediów publicznych

Serwisy ogólnodostępne PAP