Przywódcy Trójkąta Weimarskiego zaniepokojeni sytuacją w Gruzji

2024-11-07 08:47 aktualizacja: 2024-11-07, 11:40
Flaga Gruzji Fot. PAP/Jacek Turczyk
Flaga Gruzji Fot. PAP/Jacek Turczyk
Premier Donald Tusk, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz w opublikowanym oświadczeniu wyrazili zaniepokojenie sytuacją polityczną w Gruzji i podkreślili, że nie mogą poprzeć rozpoczęcia przez nią rozmów akcesyjnych z UE, jeśli nie przeprowadzi reform.

Przywódcy państw wchodzących w skład Trójkąta Weimarskiego wyrazili niepokój "nieprawidłowościami, do jakich doszło podczas głosowania w Gruzji, w tym zastraszania wyborców". Jednocześnie zapewnili, że wspierają "europejskie i demokratyczne aspiracje narodu gruzińskiego".

W wyborach parlamentarnych w Gruzji, które odbyły się 26 października, według oficjalnych danych zwyciężyła prorosyjska partia rządząca Gruzińskie Marzenie. Międzynarodowi obserwatorzy stwierdzili jednak liczne nadużycia i nieprawidłowości w czasie głosowania, a gruzińska opozycja i prozachodnia prezydentka kraju Salome Zurabiszwili uznały oficjalne wyniki za sfałszowane.

Komisja Europejska 30 października informowała o zawieszeniu procesu akcesyjnego z Gruzją i zapowiedziała, że nie zaleci przywrócenia go, jeśli kraj nie zacznie przestrzegać unijnych wartości, w tym nie wyjaśni nieprawidłowości podczas wyborów.

W środę szefowie komisji ds. UE i zagranicznych w parlamentach państw Unii, a także Ukrainy i Mołdawii, zaapelowali o międzynarodowe śledztwo w sprawie wyborów w Gruzji. Wezwali też unijne instytucje do nałożenia sankcji na władze w Tbilisi i wstrzymania ruchu bezwizowego z Gruzją.(PAP)

mzb/ akl/ amac/ know/