Ptasia grypa w powiecie ostrowskim. Zagazowano 21 tys. kaczek

2024-02-18 10:16 aktualizacja: 2024-02-18, 16:44
Miejsce zagrożone ptasią grypą (zdjęcie ilustracyjne), fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Miejsce zagrożone ptasią grypą (zdjęcie ilustracyjne), fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Ognisko ptasiej grypy wykryto w powiecie ostrowskim. We wsi Skrzebowa zagazowano 21 tys. kaczek. Informację przekazał PAP Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Poznaniu Andrzej Żarnecki.

Ognisko choroby potwierdzono w stadzie 5 tys. sztuk kaczek zarodowych, które rodzą pisklęta. "Ze względu na to, że właściciel miał jeszcze trzy stada w różnych miejscach, wszystkie musiały zostać zlikwidowane prewencyjnie" – powiedział w niedzielę PAP Żarnecki. Łącznie w sobotę zagazowano i wywieziono do utylizacji 21 tys. sztuk drobiu.

Zdaniem wojewódzkiego lekarza weterynarii wybuch ptasiej grypy w powiecie ostrowskim stanowi poważne niebezpieczeństwo, ponieważ południowa Wielkopolska to teren, gdzie jest najwięcej farm kaczek w Polsce.

W Wielkopolsce - jak poinformował Żarnecki - ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków stwierdzono od początku roku w powiatach: międzychodzkim, szamotulskim, konińskim.

W poniedziałek wojewoda wielkopolski ma wydać rozporządzenie dotyczące obszarów zapowietrzonych i zagrożonych.

Oznacza to, że w promieniu 3 km od ognisk zostanie utworzona strefa zapowietrzona, w promieniu 10 km - zagrożona. Decyzja pociąga za sobą specjalne procedury dla hodowców na tym terenie, którzy bez zgody powiatowego lekarza weterynarii nie mogą np. sprzedać swojego drobiu lub kupować nowego w celu powiększenia stada.

Lekarz weterynarii apeluje o szczególną ostrożność i rygorystyczne przestrzeganie zaleceń inspekcji weterynaryjnej w zakresie utrzymywania drobiu.

Hodowcom drobiu zaleca się stosowanie odpowiednich środków bioasekuracji minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków, w tym m.in. zabezpieczenie paszy przed dostępem dzikich zwierząt, niekarmienie drobiu na zewnątrz budynków, w których zwierzęta są utrzymywane, i stosowanie odzieży i obuwia ochronnego w gospodarstwie.

Hodowcy powinni również informować o wszystkich podejrzeniach związanych z wystąpieniem choroby zakaźnej drobiu w ich fermach odpowiednie osoby i instytucje: lekarza weterynarii prywatnej praktyki, urzędowego lekarza weterynarii, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Jednym z głównych powodów rozprzestrzeniania się choroby wirusowej jest wiosenny sezon migracji dzikich ptaków, które roznoszą ptasią grypę, ale nie wykazują typowych objawów choroby, tak jak to jest u drobiu hodowanego przez ludzi.(PAP)

Autorka: Ewa Bąkowska

nl/