Z informacji przedstawionych w opublikowanym w piątek raporcie ADP Research Institute wynika, że odsetek pracowników stacjonarnych wzrósł z 52 proc. w 2022 r. do prawie 55 proc. w 2023 r., natomiast udział pracowników hybrydowych spadł o dwa punkty procentowe. Odsetek pracowników zdalnych, który wynosił 12 proc., niemal się nie zmienił.
Potrzeba elastycznych form pracy, jak i inne preferencje zawodowe, różnią się w zależności od wieku zatrudnionych. Pracownicy w wieku 55+ częściej opowiadają się za możliwością większego wyboru w zakresie czasu wykonywania obowiązków.
Odsetek respondentów, którzy obawiają się utraty pracy jest o jedną trzecią większy wśród pracowników zdalnych niż pracujących hybrydowo i stacjonarnie. Zdaniem autorów raportu wskazanie to może być tłumaczone poczuciem, że pracodawcy wątpią w efektywność pracy osób zatrudnionych zdalnie.
Badanie wykazało, że elastyczny czas pracy jest ważny dla 25 proc. pracowników, a 15 proc. ceni swobodę miejsca jej świadczenia. Ta z kolei jest dla badanych w każdym wieku i we wszystkich regionach mniej istotna niż wynagrodzenie, bezpieczeństwo zatrudnienia, przyjemność z pracy i rozwój kariery. W Europie 14 proc. respondentów opowiada się za elastycznymi formami pracy.
"Zainteresowanie elastycznymi formami pracy nie zniknie. Zmienia się jedynie kolejność priorytetów na liście korzyści, jakich oczekują pracownicy, takich jak rozwój kariery i przyjemność z pracy. (...) Chociaż pracownicy lubią autonomię, jaką zapewniają elastyczne formy pracy, mają również poczucie, że pracodawcy w tej sytuacji bardziej ich monitorują. Pracodawcy powinni ustalić jasne standardy dotyczące pracy poza siedzibą firmy i jasno je komunikować, aby budować zaufanie" – wskazała główna ekonomistka ADP Nela Richardson.
Prawie 44 proc. pracowników mających dzieci w wieku niemowlęcym twierdzi, że ich pracodawca stał się bardziej elastyczny w kwestii czasu pracy. Podobnie postawę przełożonych ocenia tylko 10 proc. rodziców starszych dzieci i 33 proc. osób bezdzietnych. Jednakże pracownicy zdalni mający małe dzieci czują się szczególnie niepewnie. Ponad jedna trzecia z nich przyznała w badaniu, że obawiają się o stabilność zatrudnienia.
Niepokój o bezpieczeństwo zatrudnienia w większym stopniu dotyczy pracowników zdalnych - 24 proc., niż stacjonarnych - 19 proc. i hybrydowych - 20 proc. Mimo tych obaw pracodawcy chętniej zapewniają większą elastyczność młodym rodzicom. Ponad 51 proc. pracowników z niemowlętami w domu twierdzi, że ich pracodawca gwarantuje większą elastyczność w kwestii lokalizacji, w przeciwieństwie do 18 proc. rodziców ze starszymi dziećmi i 36 proc. osób, które nie mają dzieci.
Pracownicy w wieku 55 lat i więcej, bardziej przywiązują większą wagę do elastyczności czasu pracy niż ich młodsi koledzy. 31 proc. uważa to za priorytet. Wśród pracowników w wieku 18-24 lata odsetek ten wynosi 24 proc. Z kolei 17 proc. pracowników w najmłodszej grupie wiekowej ceni sobie swobodę wyboru miejsca pracy. Wśród najstarszych takiej odpowiedzi udzieliło 13 proc. badanych.
Badanie „People at Work 2024: A Global Workforce View” zostało przeprowadzone przez ADP Research Institute wśród 34 612 pracowników w 18 krajach w okresie od 22 października do 24 listopada 2023 r., z czego 15 383 respondentów pochodziło z Europy: Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Polski, Hiszpanii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Wyniki ogólne były ważone tak, aby odzwierciedlały wielkość populacji aktywnej zawodowo w danym kraju. Wagi opierają się na danych dotyczących siły roboczej z Banku Światowego, które uzyskano na podstawie ILOSTAT – centralnej bazy danych statystycznych Międzynarodowej Organizacji Pracy, według stanu na dzień 8 lutego 2022 roku. (PAP)
nl/