O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Rekordowa liczba okrętów wojennych na Morzu Śródziemnym

Rekordowa liczba okrętów wojennych znajduje się obecnie na Morzu Śródziemnym - informuje włoski dziennik „La Repubblica”. To rezultat konfliktu na Bliskim Wschodzie. Na morzu między Sardynią i Cyprem jest ponad 50 jednostek - dodaje gazeta.

Okręty wojenne, Fot. PAP/DPA/Bernd von Jutrczenka
Okręty wojenne, Fot. PAP/DPA/Bernd von Jutrczenka

Rzymski dziennik pisze wręcz o „nadzwyczajnym tłoku” na Morzu Śródziemnym z powodu obecności lotniskowców, krążowników i innych okrętów.

Więcej

Amerykański okręt podwodny (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/ EPA/RICARDO MALDONADO ROZO

USA skierowały okręt podwodny z głowicami nuklearnymi w rejon Morza Śródziemnego

Na wodach wokół Cypru znajdują się dwa amerykańskie lotniskowce: Eisenhower i Ford wraz z kilkunastoma towarzyszącymi im jednostkami.

Z kolei w rejonie Sardynii i Sycylii stoją dwa włoskie lotniskowce Cavour i Garibaldi oraz hiszpański Juan Carlos, a z nimi cały rząd fregat.

Jednocześnie Centralne Dowództwo wojsk USA poinformowało w niedzielę, że okręt podwodny klasy Ohio przybył do "rejonu odpowiedzialności", który obejmuje wschodni rejon Morza Śródziemnego, Morze Czerwone, Zatokę Perską i Zatokę Omańską.

Okręty klasy Ohio to jednostki o napędzie atomowym wyposażone w pociski z głowicami nuklearnymi.

W komunikacie nie podano, gdzie znajduje się okręt. Według mediów jego przybycie może być częścią tej samej strategii, w ramach której wysłano już do tego rejonu dwie grupy uderzeniowe okrętów USA z lotniskowcami.

Mają one odstraszać Iran i podporządkowane mu ugrupowania, w tym libański Hezbollah, od zaatakowania Izraela prowadzącemu operacje ofensywne w Gazie przeciwko Hamasowi. (PAP)

kw/

Zobacz także

  • Okręt dowodzenia ORP Kontradmirał Xawery Czernicki (P) oraz szwedzki niszczyciel min M77 Ulvon (L) na Bałtyku w okolicach Świnoujścia, fot. PAP/Marcin Bielecki

    Patrol okrętów NATO kilkanaście mil od Świnoujścia

  • Rosyjski kuter rybacki „Sparta”. Fot. PAP/EPA/ARNE SCHWENK

    Wszystkie rosyjskie statki i okręty wojenne opuściły wschodnią część Morza Śródziemnego

  • Okręty NATO, fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

    Szef NATO: uruchamiamy Straż Bałtycką w celu wzmocnienia bezpieczeństwa na Bałtyku

  • Kanadyjska fregata HMCS Vancouver, fot. PAP/EPA/REUTERS POOL/ISSEI KATO/POOL

    Okręty wojenne Kanady i USA przepłynęły przez Cieśninę Tajwańską. "Nasze działania wspierają pokój"

Serwisy ogólnodostępne PAP