Według informacji muzeum, zarządzenie w tej sprawie zostało już podpisane przez prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego. W połowie lutego MOCAK poinformował, że rezygnację z zasiadania w radzie muzeum złożył Janusz Palikot.
O odwołanie byłego polityka z rady miejskiego muzeum apelowali m.in. przedstawiciele partii Razem. "Niedopuszczalna jest sytuacja, w której w radzie prestiżowej, jednej z najważniejszych instytucji kultury w Polsce zasiada osoba, wokół której jest bardzo wiele kontrowersji, poważnych zarzutów, w tym niewypłacania na czas wynagrodzeń" – mówiła wówczas PAP Daria Gosek-Popiołek, posłanka partii Razem, która w Sejmie tworzy klub Lewicy. Wcześniej politycy Razem byli w podkrakowskim Tenczynku, aby udzielić wsparcia pracownikom browaru prowadzonego przez Palikota, którzy skarżyli się na brak terminowego otrzymywania wynagrodzeń.
Usunięcia biznesmena domagało się też wielu radnych. Na początku 2024 r. Łukasz Wantuch z klubu Przyjazny Kraków zwrócił się z interpelacją do prezydenta miasta, w której pytał o darowizny byłego polityka na rzecz MOCAK-u i innych krakowskich instytucji kultury. Majchrowski odpowiedział: "Pan Janusz Palikot w ciągu minionych lat nie dokonał żadnych darowizn ani kontrybucji finansowych na rzecz Muzeum sztuki współczesnej MOCAK w Krakowie, jak i innych krakowskich instytucji kulturalnych. Nie dokonał ich również przez firmy ani podmioty z nim związane".
Wiceprzewodniczący rady miasta Michał Drewnicki (PiS) w 2023 r. złożył w urzędzie miasta petycję o odwołanie Palikota, podpisaną przez prawie 1,1 tys. osób.
Obecnie w Radzie Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, powołanej przez Prezydenta Miasta Krakowa, zasiadają prof. Dorota Folga Januszewsk, prof. Jerzy Hausner, prof. Andrzej Bednarczyk, Piotr Krajewski, Janusz Majcherek, Katarzyna Olesiak, Jacek Prusek, Beata Stankiewicz i Agata Wąsowska-Pawlik.(PAP)
autorka: Julia Kalęba
sma/