Reuters: premier Trudeau wysyła sprzeczne sygnały w kwestii polityki klimatycznej

2023-11-14 16:05 aktualizacja: 2023-11-14, 20:27
Justin Trudeau, premier Kanady w Ottawie, fot. PAP/Kilpatrick Sean/CP/ABACA
Justin Trudeau, premier Kanady w Ottawie, fot. PAP/Kilpatrick Sean/CP/ABACA
Premier Kanady Justin Trudeau wysyła sprzeczne sygnały w kwestii swojej polityki klimatycznej - oceniła we wtorek agencja Reutera, powołując się na ekspertów ds. środowiska. W ich opinii Trudeau złagodził swoją politykę dotyczącą podatku od emisji dwutlenku węgla, aby zmniejszyć obciążenia związane z kosztami życia w regionie, który jest bastionem jego partii.

Eksperci twierdzą, że system podatków od emisji dwutlenku węgla działa dobrze i nie można od niego łatwo odstąpić. Jednak po tym, jak Trudeau zaoferował trzyletnie zwolnienie z podatku od oleju opałowego, aby uspokoić wyborców na wybrzeżu Atlantyku, polityka ta nagle stała się bardzo niepewna.

Według Reutersa liderzy prowincji w całej Kanadzie proszą o pomoc dla gospodarstw domowych, korzystających z gazu ziemnego do ogrzewania. Nawet lewicowi Nowi Demokraci, którzy popierają rząd Trudeau w parlamencie i wcześniej bronili podatku od emisji dwutlenku węgla, wzywają do zwolnienia z tej opłaty.

Richard Brooks, dyrektor ds. finansów związanych ze zmianą klimatu w grupie Stand.earth, zajmującej się kampaniami na rzecz ochrony środowiska, powiedział, że rząd Trudeau wysyła niejasne sygnały w sprawie ochrony klimatu.

"Chcielibyśmy, aby liberałowie zajęli jasne stanowisko, że wykorzystają wszystkie dostępne narzędzia w celu ochrony klimatu" – powiedział Brooks i podkreślił, że Kanada prawdopodobnie nie osiągnie swojego celu w zakresie redukcji emisji na rok 2030.

Brooks zaznaczył, że rząd Trudeau kupił także ropociąg Trans Mountain, który przechodzi znaczną rozbudowę, umożliwiając jednocześnie osiągnięcie rekordowego poziomu produkcji kanadyjskiej ropy i gazu.

Reuters przytoczył także opinie analityków, którzy twierdzą, że kolejnym przykładem niespójnej polityki kanadyjskiego premiera jest zniesienie podatku węglowego.

"To równia pochyła" – ocenił Chris Severson-Baker, dyrektor wykonawczy zespołu doradców Pembina Institute. "Jeśli (rząd) stale zmienia i wyklucza pewne rzeczy, powoduje to większą niepewność" - zauważył.

Reuters zwrócił uwagę, że podatek węglowy ma zniechęcać do korzystania z paliw kopalnych i przyspieszyć przechodzenie na czystą energię, ale niedawna rezygnacja z niego dowodzi, jak kruche są idee klimatyczne w obliczu kalkulacji politycznych.

Według wiceprezesa ds. polityki Kanadyjskiej Rady Biznesu Trudeau wprawdzie obiecał, że nie będzie już żadnych wyjątków w sprawie polityki klimatycznej, ale fakt, że jeden już nastąpił, oznacza, że kolejne podobne ruchy mogą być tylko kwestią czasu. (PAP)

sma/