W sobotę w Krakowie konferencja Renew Europe i Polski 2050 ws. polityki klimatycznej

2024-01-19 22:01 aktualizacja: 2024-01-20, 08:17
Róża Thun, organizatorka wydarzenia powiedziała, że w trakcie konferencji poruszane będą tematy globalne, jak również lokalne. Fot. PAP/	Łukasz Gągulski
Róża Thun, organizatorka wydarzenia powiedziała, że w trakcie konferencji poruszane będą tematy globalne, jak również lokalne. Fot. PAP/ Łukasz Gągulski
Jaka energia zasili UE i Polskę w 2050 roku, jakie wyzwania przyniesie rok 2024 w polityce klimatycznej UE, oraz jakie są priorytety rządu ws. ochrony środowiska - to tematy, o których rozmawiać będą w sobotę uczestnicy konferencji organizowanej przez Renew Europe i Polskę 2050.

Renew Europe, trzecia co do wielkości siła polityczna w Parlamencie Europejskim, wraz z Polską 2050 Szymona Hołowni organizuje w sobotę w Krakowie konferencję: Polityka klimatyczna UE i priorytety rządu ws. ochrony środowiska. Rok 2024 – w kierunku zielonej (r)ewolucji.

W wydarzeniu wezmą udział m.in.: wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała, przewodniczący sejmowej komisji ds. UE i pierwszy wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko, europosłanka Renew Europe z ramienia Polski 2050 Róża Thun, a także europosłanki Renew Europe: Catherine Chabaud z Francji oraz Katalin Cseh z Węgier.

Jak powiedziała PAP Róża Thun, organizatorka wydarzenia, uczestnicy konferencji spotykają się, by w szerszym kontekście porozmawiać o tym, jakie są najważniejsze wyzwania na przyszłość w kwestii polityki klimatycznej i ochrony środowiska, zarówno na poziomie polskim, jak i europejskim. "Często powtarzam, że mamy dwa zasadnicze wyzwania. Pierwsze to dbałość o środowisko i walka z ociepleniem klimatu, które powoduje coraz bardziej widoczne katastrofy, a drugie to przestrzeganie prawa, ponieważ bez stosowania się do przepisów, które wspólnie ustanawiamy, nic nie osiągniemy. I o tym chcemy rozmawiać, co trzeba robić, żeby to osiągnąć" - powiedziała europosłanka.

Dodała, że w trakcie konferencji poruszane będą tematy globalne, jak również lokalne, bo walka ze zmianą klimatu to problem, który dotyka nas wszystkich. Będzie więc mowa m.in. o smogu, który w Krakowie jest zjawiskiem powszechnym, ale także o wytwarzaniu czystej energii.

"Ważne, żeby działać lokalnie, ale patrzeć globalnie. Stąd zaproszenie Catherine Chabaud, pierwszej kobiety, która opłynęła ziemię bez zawijania do portów. Dziś jest w Parlamencie Europejskim i walczy o ratowanie oceanów. Stąd obecność Katalin Cseh, która walczy przeciwko łamaniu prawa przez premiera Węgier Viktora Orbana i bezprawnym inwestycjom niszczącym środowisko. I stąd politycy polscy: parlamentarzyści i wiceminister klimatu i środowiska, który koncentruje się na lasach" - wyjaśniła europosłanka.

Zwróciła jednocześnie uwagę, że organizatorzy zadbali także o obecność przedstawicieli organizacji pozarządowych, działaczy społecznych, aktywistów, ekspertów od ochrony środowiska i przestrzegania prawa w tej dziedzinie. "To spotkanie jest po to, abyśmy wszyscy uczestniczyli w koniecznych zmianach. A w tej dziedzinie trzeba się ciągle kształcić" - powiedziała Thun, podkreślając rolę, jaką odgrywa edukacja społeczna w kwestii polityki klimatycznej i ochrony środowiska.

Konferencja rozpocznie się o godz. 10.00. Wydarzenie jest częścią cyklu wydarzeń organizowanych w większości krajów Unii Europejskiej pod wspólnym tytułem "Renew Europe – on the ground". Celem tej serii spotkań jest przybliżenie najważniejszych tematów związanych z przyszłością Unii i czekających jej zmian. (PAP)

Autor: Daria Kania

gn/