O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Rocznica strajków w czerwcu '76 [NASZE WIDEO]

Na ulice Radomia w proteście przeciw planowanym przez rząd podwyżkom cen żywności wyszło 20-25 tys. ludzi. Doszło do starć z milicją i oddziałami ZOMO. Według IPN zatrzymano 654 osoby. Tzw. sądowym trybem postępowania objęto 255 osób, a orzeczone kary pozbawienia wolności sięgały 10 lat. W związku z udziałem w proteście pracę straciło ok. 900 radomian, przede wszystkim pracowników Zakładów Metalowych. Tragiczną konsekwencją protestów było bezprawne bicie zatrzymanych na tzw. ścieżkach zdrowia (szpalery milicjantów bijących ludzi pałkami), które stały się swoistym symbolem Czerwca '76. Zaczęły się także represje wobec uczestników protestu i ich rodzin. Wsparcia udzielali im przedstawiciele powstałego we wrześniu Komitetu Obrony Robotników.

Protest robotników Fot. PAP/CAF
Protest robotników Fot. PAP/CAF

Zobacz także

  • Wydarzenia radomskie, radomski czerwiec. Nz. grupa młodych ludzi jadących akumulatorowym wózkiem z narodową flagą pod gmach Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (KW PZPR). fot. PAP/CAF

    48. rocznica protestów robotniczych w Radomiu, Ursusie i Płocku uczczona uchwałą Sejmu [ZDJĘCIA]

  • Obchody 47. rocznicy Czerwca'76 w Ursusie. Fot. PAP/	Rafał Guz

    Stolica: przed Pomnikiem Robotników Czerwca 1976 roku złożono wieńce w kolejną rocznicę protestów w Ursusie

  • Piotr Duda, Fot. PAP/Grzegorz Momot

    Szef „Solidarności” o protestach Czerwca 1976 r.: ciche dążenie do wolnej i niepodległej ojczyny

  • Budynek dawnej parafii, obecnie Izby Pamięci ks. Romana Kotlarza w miejscowości Trablice, fot. PAP/Piotr Polak

    45. rocznica śmierci ks. Romana Kotlarza. Był jednym z symboli Czerwca ’76

Serwisy ogólnodostępne PAP