O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Rząd przyjął nowelę ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z uwzględnieniem tantiem

Premier Donald Tusk poinformował we wtorek, że rząd przyjął nowelę ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przyjęta ustawa implementuje dwie unijne dyrektywy. "Przygotowaliśmy takie rozwiązania, które gwarantują tantiemy, a więc państwo polskie jest po stronie twórców" - dodał.

Premier Donald Tusk. fot. PAP/Radek Pietruszka
Premier Donald Tusk. fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier podczas konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów zaznaczył, że "najwięcej emocji budziła kwestia tantiem dla naszych twórców, zarówno filmowców, jak i wykonawców muzyki".

"Przygotowaliśmy takie rozwiązania, które gwarantują tantiemy, a więc państwo polskie jest po stronie twórców. Wspólnie ze środowiskami twórczymi i zgodnie z prawem europejskim, będziemy egzekwować od platform streamingowych – filmowych i muzycznych – rzetelnie płacenie tantiem naszym twórcom" – podkreślił.

Przekazał również, że podjęto decyzję, "że to twórcy podejmą decyzję, czy sami będą siebie reprezentować, czy będą korzystać z organizacji pośredniczących, czyli organizacji zbiorowego zarządzania".

Celem projektowanej nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest wdrożenie do polskiego porządku prawnego dwóch dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 17 kwietnia 2019 r.: dyrektywy 2019/789 ustanawiającej przepisy dotyczące wykonywania praw autorskich i praw pokrewnych mające zastosowanie do niektórych transmisji online prowadzonych przez organizacje radiowe i telewizyjne oraz do reemisji programów telewizyjnych i radiowych oraz zmieniającej dyrektywę Rady 93/83/EWG (tzw. dyrektywy "satelitarno-kablowej II"), a także dyrektywy 2019/790 w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym oraz zmiany dyrektyw 96/9/WE i 2001/29/WE (tzw. dyrektywy "Digital Single Market"). Termin implementacji obydwu dyrektyw upłynął 7 czerwca 2021 r., ale Komisja Europejska dopiero 4 czerwca 2021 r. opublikowała wytyczne dotyczące prawidłowego stosowania art. 17 "dyrektywy DSM" przez ustawodawców krajowych.

Przepisy dyrektywy o prawie autorskim i prawach pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym zwiększają ochronę treści w sieci, ich twórców i wydawców.

Za projekt nowelizacji odpowiada Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)

Autorki: Anna Kruszyńska, Zuzanna Piwek

kh/

Zobacz także

  • Wiceprezydentka USA Kamala Harris. Fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLD

    Tantiemy za utwór „My Hero” na rzecz kampanii Kamali Harris? Informacja Foo Fighters

  • Rafał Zawierucha, Dominik Skoczek. Fot. PAP/Marcin Obara

    Jest decyzja Sejmu odnośnie praw autorskich i praw pokrewnych

  • Na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu w Sejmie w Warszawie. Fot. PAP/Marcin Obara

    Co dalej z zarobkami artystów? Wiceprezes ZAIKS-u o koniecznych regulacjach

  •  Agnieszka Smoczyńska-Konopka z Gildii Reżyserów Polskich podczas posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu w Sejmie w Warszawie. fot. PAP/Marcin Obara

    Gildia reżyserów: tantiemy z internetu gwarantują wynagrodzenie i wolność artystyczną

Serwisy ogólnodostępne PAP