"Czy w 2024 zrealizujecie obiecane: podwyższenie kwoty wolnej od podatku do wysokości 60 tysięcy złotych, podwyżki dla nauczycieli w wysokości 30 proc., podwyżki dla pozostałych pracowników budżetówki w wysokości 20 proc.?" - napisał rzecznik rządu na platformie X.
Zapytał: "Czy ktoś z Waszych koalicjantów zablokował te propozycje? Czy sami to usunęliście?". "Przecież to był Wasz program" - dodał Müller.
Szybki rzut oka na podpisaną umowę i od razu pojawiają się pytania do @Platforma_org o ich złożone obietnice. Czy w 2024 zrealizujecie obiecane:
— Piotr Müller (@PiotrMuller) November 10, 2023
➡️ podwyższenie kwoty wolnej od podatku do wysokości 60 tysięcy złotych?
➡️ podwyżki dla nauczycieli w wysokości 30%?
▶️ podwyżki dla…
W Senacie odbyło się w piątek parafowanie umowy koalicyjnej z udziałem lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, przewodniczącego Polski 2050 Szymona Hołowni, prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz współprzewodniczących Nowej Lewicy: Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia. Liczący 13 stron i 24 punkty ustaleń programowych dokument został przekazany mediom.
W umowie zapisano m.in., że koalicja zamierza jak najszybciej doprowadzić do powrotu przewidywalności w systemie podatkowym, poprzez ustabilizowanie prawa i przywrócenie dialogu z organizacjami reprezentującymi pracodawców i związkami zawodowymi, a także poprzez wprowadzenie zasady minimum 6-miesięcznego vacatio legis dla zmian w prawie podatkowym.
W umowie potwierdzono także "pilną potrzebę podwyżek dla nauczycieli, pracowników służby publicznej, w tym administracji, sądów i prokuratury". "Stosowne akty prawne zapewniające podwyżki zostaną przedłożone w ciągu pierwszych stu dni rządów" - zapowiedziano. (PAP)
Autor: Marcin Jabłoński
kgr/