O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Siemoniak: w ustawie o obronie cywilnej znajdą się plany masowej ewakuacji

W ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej znajdzie się m.in. plan masowej ewakuacji ludności oraz zapisy o stworzeniu bezpiecznej łączności rządowej - mówił w Polsat News szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Dodał, że rocznie m.in. na budowę schronów przeznaczone zostanie 5-6 mld złotych.

Tomasz Siemoniak Fot. PAP/Krzysztof Świderski
Tomasz Siemoniak Fot. PAP/Krzysztof Świderski

Siemoniak został zapytany, dlaczego projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej nie wszedł jeszcze pod obrady rządu. Przypomniał, że projekt był omawiany na stałym komitecie rady ministrów w zeszłym tygodniu i trafi pod obrady tego gremium również w czwartek.

Więcej

Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. fot. PAP/Marcin Obara

Siemoniak: prace nad ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej są na finiszu

Dodał, że główne zagadnienia tego projektu zostały już rozstrzygnięte. Teraz pozostało jeszcze opisanie kwestii finansowych, kadrowych i relacji z samorządami.

"Skupieni jesteśmy na tym - i to jest główny zrąb tego projektu - że 0,15 proc. PKB z części na obronę narodową, pójdzie na kwestie związane z ochroną ludności. To jest kwota 5-6 mld złotych rocznie na budowę schronów, na różne przedsięwzięcia. Chcemy dołożyć do tego drugie 0,15 proc. PKB z tego, co dotyczy Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej" - poinformował.

Siemoniak dodał, że w ustawie znajdą się również zapisy o stworzeniu bezpiecznej łączności rządowej.

Dopytywany czy wzorem Litwy polskie władze przewidują przyjęcie planu masowej ewakuacji ludności, Siemoniak zapewnił, że taki plan jest częścią ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Dodał, że już teraz istnieją plany ewakuacji i zasady regulujące tego typu kwestie.

"Główną perspektywą pracy nad tym projektem są zasady wojny w Ukrainie. To już nie są sytuacje abstrakcyjne, że sobie tutaj rozważamy różne rzeczy w czasach pokojowych, tylko patrzymy, co się dzieje w Ukrainie i nasze rozwiązania (...) musimy do tego dostosować"- zaznaczył.

Zapytany o termin przyjęcia ustawy szef MSWiA podkreślił, że woli być ostrożny w podawaniu terminów. "Jeśli komitet stały da zielone światło, to (projekt trafi na - PAP) posiedzenie rządu. Jak (będzie na - PAP) posiedzeniu rządu, to stamtąd wyjdzie do Sejmu" - mówił.

Więcej

Schron w Świnoujściu, w którym znajduje się stanowisko zarzadzania kryzysowego prezydenta miasta na wypadek wojny fot PAP/Marcin Bielecki

Czy w Polsce będzie łatwiej budować schrony?

Projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej określa, że na system ochrony ludności w Polsce składają się organy administracji publicznej i podmioty wykonujące zadania ochrony ludności, a także zasoby ochrony ludności. Organami ochrony ludności są: wójt lub burmistrz czy prezydent miasta, starosta, marszałek województwa, wojewoda, ministrowie kierujący działami administracji rządowej i minister spraw wewnętrznych.

Podmiotami ochrony ludności są m.in. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, jednostki organizacyjne PSP, ochotnicze straże pożarne, służby, inspekcje i straże, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, podmioty lecznicze, społeczne organizacje ratownicze, a także podmioty gospodarcze zapewniające podstawowe usługi społeczne.

System ochrony ludności na poziomie centralnym ma być koordynowany przez szefa MSWiA, który będzie wspierany przez Rządowy Zespół Ochrony Ludności (RZOL). Będzie to organ, który m.in. będzie doradzał rządowi w sprawach ochrony ludności i obrony cywilnej.

Podstawowym założeniem systemu ochrony ludności jest możliwość jego działania w formule obrony cywilnej, czyli w czasie wojny. W takim wypadku szef MSWiA stanie się krajowym organem obrony cywilnej – Szefem Obrony Cywilnej. (PAP)

kno/

Zobacz także

  • Tomasz Siemoniak. Fot. PAP/Paweł Supernak

    Ograniczenia w 800 plus dla obcokrajowców. Siemoniak: projekt jest gotowy

  • Straż Graniczna Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

    Siemoniak: Straż Graniczna ma nowy instrument do zapewnienia bezpieczeństwa

  • Szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Fot PAP/Paweł Supernak

    Siemoniak: parlamenty muszą rozumieć, jak wszystkie zagrożenia są ze sobą powiązane

  • Straż Graniczna. Fot. PAP/Adam Warżawa

    Wzmocnienie Straży Granicznej. Szef MSWiA: 1500 nowych funkcjonariuszy na odcinkach zagrożonych agresją hybrydową

Serwisy ogólnodostępne PAP