Sieradz Open Hair Festival wystartował

2024-07-19 12:22 aktualizacja: 2024-07-19, 14:33
Koncert podczas zeszłorocznego Sieradz Open Hair Festival fot. Facebook/Sieradz Open Hair Festival
Koncert podczas zeszłorocznego Sieradz Open Hair Festival fot. Facebook/Sieradz Open Hair Festival
Open Hair Festival - wydarzenie łączące kreatywne fryzjerstwo ze sztuką, modą i muzyką - rozpoczyna się w piątek w Sieradzu. Trzydniowy festiwal w tym roku związany jest ze 140. rocznicą urodzin jego patrona Antoniego "Antoine'a" Cierplikowskiego, słynnego w ubiegłym stuleciu fryzjera gwiazd.

Festiwal łączący kreatywne fryzjerstwo ze sztuką, modą i muzyką organizowany jest od 2009 roku. Po raz pierwszy odbył się w setną rocznicę narodzin "chłopczycy" - fryzury, która w 1909 roku zapoczątkowała niezwykły rozgłos i rozwój kariery pochodzącego z Sieradza słynnego fryzjera "Antoine'a", czyli Antoniego Cierplikowskiego.

Jak podkreślił Michał Sitarek, kierownik referatu promocji Urzędu Miasta Sieradza, miasto nie zapomniało o 140. rocznicy urodzin patrona festiwalu. Ekscentrycznemu kreatorowi fryzur poświęcony został mural przy ul. Kościuszki 5, który tuż przed otwarciem imprezy wykonał Pieksa, artysta specjalizujący się w graffiti i street-arcie. W programie znalazła się także wystawa fotografii związanych z Cierplikowskim, która zostanie otwarta o godz. 18 w piątek na Wzgórzu Zamkowym, oraz kolejna edycja gry miejskiej, która w niedzielę poprowadzi uczestników sieradzkimi śladami "króla fryzjerów, fryzjera królów".

Gwiazdami muzycznymi festiwalu będą Kult, Kwiat Jabłoni, Karaś/Rogucki, Ars Latrans Orchestra oraz Avi. Scena główna stanie na placu Wojewódzkim. Na scenie pojawią się też wykonawcy z Sieradza, m.in. raperzy Przybyłek, HS KIDDY X DWKT (WKT Clan) oraz duet Joner/Zegar, zespół After Hours, Magda Wasylik w repertuarze Disneya (m.in. piosenki, które wykonywała w oryginale w hitowej "Krainie lodu"). Sieradzkim akcentem będzie również występ zespołu Kisu Min, który zagra na Wzgórzu Zamkowym.

Antoni Cierplikowski był nie tylko fryzjerem, ale również kreatorem mody i stylu życia, zatem z okazji poświęconej mu imprezy w jedyny w swoim rodzaju wybieg dla modelek i modeli zamieni się w sobotę ul. Rycerska. Swoje kolekcje zaprezentują młodzi projektanci, a główny nocny pokaz mody przygotuje Jacob Buczyński, projektant młodego pokolenia, którego marka od 2017 r. propaguje szycie ubrań zero waste.

Będzie też pokaz mody historycznej prezentujący przekrój kreacji z lat 1930-45. Jak zapewniają organizatorzy, stroje te wiernie odzwierciedlają modę panującą w czasach, gdy swoje triumfy w Europie i na świecie święcił Cierplikowski. Większość ubrań prezentowanych na pokazie to oryginalne perełki z epoki, a pozostałe to wierne reprodukcje szyte na zamówienie.

Podobnie jak podczas poprzednich edycji nie zabraknie popisów artystycznego fryzjerstwa. W niedzielę barberskie stylizacje zaprezentuje Adam Szulc i jego ekipa z poznańskiej Jamy. Barber gościł na Open Hair już kilkukrotnie, za każdym razem gromadząc tłumy chętnych, by poddać się jego stylizacjom. Tego samego dnia metamorfozom będą mogły poddać się również panie za sprawą Franciszka Millera i szkoły Anagra, której jest dyrektorem.

Na sieradzkim Rynku ulokowana będzie strefa MeetMe; będzie w niej można porozmawiać m.in. z Emilią Kostyk, infulencerką, uczestniczką projektu Team X, Kajetanem Szwedem - artystą, fotografem, twórcą warszawskiego konceptu barberskiego Towarzystwo, Adamem Szulcem i Tymoteuszem Piętą, założycielem renomowanej marki Hairmate, uznanym autorytetem w branży fryzjerskiej.

Antoni "Antoine" Cierplikowski urodził się 24 grudnia 1884 w Sieradzu. Zawodu uczył się w Łodzi, skąd uciekając przed służbą wojskową, trafił do Paryża. Tam otworzył salon, który stał się zalążkiem międzynarodowego imperium fryzjerskiego. To on ponad 100 lat temu wylansował styl "chłopczycy" - obciął kobietom włosy na krótko.

Wśród klientek "Antoine'a" były najsłynniejsze aktorki i artystki tamtych czasów: Marlena Dietrich, Greta Garbo, Josephine Baker, Pola Negri, Isadora Duncan, Mata Hari, Brigitte Bardot; z jego usług korzystało w sumie sześć koronowanych głów.

W swoim paryskim salonie "Antoine" przygotowywał także stroje, kapelusze i peruki do sztuk teatralnych, rewii i przedstawień operowych. Od 1938 roku pracował też w Stanach Zjednoczonych, gdzie m.in. czesał Eleonorę Roosevelt, żonę prezydenta USA.

W podręcznikach fryzjerstwa wymieniany jest jako jeden z najważniejszych ludzi w historii tego zawodu. Sam był ekscentrykiem: spał w szklanej trumnie, zasypywał Sieradz kwiatami zrzucanymi z samolotu, ufarbował swojego charta na niebiesko.

Pod koniec życia wrócił do rodzinnego miasta - zmarł w 1976 r. i został pochowany w Sieradzu.(PAP)

ang/