O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Sikorski o rozmowach z Rubio: wyłania się obraz, że jesteśmy sobie potrzebni nawzajem

Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział w poniedziałek w Brukseli, że po pierwszych rozmowach z nowym sekretarzem stanu USA Markiem Rubio "wyłania się obraz, że jesteśmy sobie potrzebni nawzajem". Będziemy zachowywać jedność tam, gdzie mamy wspólne interesy, np. w polityce handlowej - dodał.

Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski. Fot. PAP/Marcin Bielecki

Ministrowie spraw zagranicznych UE na posiedzeniu w Brukseli omówili m.in. stosunki ze Stanami Zjednoczonymi.

Po spotkaniu szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas poinformował, że zaprosiła Marca Rubio na kolejne takie posiedzenie. "Jestem gotowa złożyć wizytę w Waszyngtonie tak szybko, jak szybko to możliwe" - podkreśliła.

"Szereg kolegów po mnie odbyło rozmowy z sekretarzem stanu Marco Rubio" - oznajmił Sikorski. Minister rozmawiał przez telefon z nowym szefem amerykańskiej dyplomacji w czwartek. Według Departamentu Stanu Rubio rozmawiał z Sikorskim o pogłębianiu więzi obu państw w szerokim zakresie wzajemnych interesów, w tym współpracy obronnej i bezpieczeństwie energetycznym.

Więcej

Szef dyplomacji USA Marco Rubio i szef MSZ Radosław Sikorski. Fot. PAP/Leszek Szymański/EPA/GRAEME SLOAN

Sikorski rozmawiał z nowym szefem dyplomacji. "Potwierdził siłę i znaczenie relacji USA-Polska"

Sikorski powiedział, że z narady ministrów UE na temat stosunków z USA, "wyłania się obraz, że jesteśmy sobie potrzebni nawzajem i że powinniśmy reagować na fakty, a nie tylko na słowa". "Będziemy zachowywać jedność w tych dziedzinach, gdzie mamy ścisłe wspólne interesy, na przykład w polityce handlowej, gdzie razem jesteśmy ewidentnie silniejsi i odporniejsi" - podkreślił.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że na Europie spoczywa większy ciężar wspierania Ukrainy. "Unia Europejska sfinansowała do tej pory wojnę obronną Ukrainy w wysokości wyższej od tej, która przypada na Stany Zjednoczone o około 30 miliardów euro" - zaznaczył. Według danych przytoczonych przez wysoką przedstawiciel ds. zagranicznych Kaję Kallas wsparcie UE wynosi 134 mld euro, a USA - około 104 mld.

Na pytanie o wypowiedzi prezydenta Donalda Trumpa dotyczące planów przejęcia Grenlandii, która należy do Danii, kraju członkowskiego UE, Kallas odpowiedziała, że nowa administracja USA mówi językiem transakcyjnym i ciągle negocjuje. "Dlatego i my musimy używać tego języka" - podkreśliła. "Jeden z ministrów powiedział też, że oczywiście powinniśmy słuchać, co prezydent USA mówi, ale być może niekoniecznie powinniśmy zawsze brać wszystkie jego słowa dosłownie" - zaznaczyła.

Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)

mce/ kar/ pap

Zobacz także

  • Szef MSZ Radosław Sikorski Fot. PAP/Paweł Supernak

    Szef MSZ leci do Madrytu. Będzie spotkanie Wielkiej Piątki

  • Radosław Sikorski Fot. PAP/Daniel Gnap

    "To zmierza do rozsadzenia UE od środka". Szef MSZ o akcjach Rosji i Białorusi

  • Radosław Sikorski, fot. PAP/Piotr Nowak

    Szef MSZ: zamierzamy kontynuować w przyszłości wszystkie formaty współpracy z Rumunią

  • Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

    Szef MSZ odpowiada prezesowi PiS ws. budżetu obronnego i dowództwa nad polską armią

Serwisy ogólnodostępne PAP