O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Sprawa immunitetu Mateckiego. Hołownia zabiera głos

Termin głosowania nad wnioskiem o uchylenie immunitetu posła PiS Dariusza Mateckiego zależy od prac Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych; będziemy głosować nad wnioskiem na najbliższym posiedzeniu Sejmu albo następnym - powiedział we wtorek marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Fot. PAP/Marcin Obara
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Fot. PAP/Marcin Obara

Prokurator generalny Adam Bodnar poinformował, że przekazał we wtorek do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu oraz wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła PiS Dariusza Mateckiego w związku ze śledztwem dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości.

Więcej

Adam Bodnar. Fot. PAP/Piotr Nowak

Adam Bodnar przekazał wniosek o uchylenie immunitetu kolejnemu posłowi PIS

Bodnar powiedział, że prokuratura planuje przedstawić Mateckiemu zarzuty dotyczące m.in. podjęcia działań w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i osobistej polegających na: konsultowaniu z urzędnikami resortu sprawiedliwości warunków ofert stowarzyszeń Fidei Defensor oraz Przyjaciół Zdrowia przed formalnym złożeniem tych ofert w konkursie na dotacje z Funduszu Sprawiedliwości, a także podejmowaniu działań zmierzających do wskazania - wbrew zasadom konkursu - określonych organizacji jako tych, które mają otrzymać dotację celową.

Padła data potencjalna data głosowania nad nim

We wtorek na konferencji prasowej marszałek Hołownia potwierdził, że wniosek o uchylenie immunitetu oraz wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie Mateckiego wpłynął już do Sejmu. Jak zaznaczył, dotyczy on "bardzo poważnych zarzutów". Dodał, że sam jeszcze formalnie nie widział tego wniosku. "Moje służby mi pokazały stronę tytułową" - przekazał.

Hołownia poinformował, że wniosek będzie procedowany w normalnym trybie i jeszcze we wtorek trafi do oceny prawnej służb Sejmu. Jak dodał, ocena "powinna być gotowa do końca tygodnia". Poinformował, że "w piątek, może w sobotę" wniosek skieruje do przewodniczącego Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych Jarosława Urbaniaka (KO).

"Jeżeli przewodniczący Urbaniak w swoim harmonogramie uwzględni ten wniosek na posiedzeniu przed następnym, przyszłotygodniowym posiedzeniem Sejmu, to nie widzę przeciwwskazań, żebyśmy głosowali nad wnioskiem na najbliższym posiedzeniu Sejmu" - zaznaczył Hołownia.

Posiedzenie Sejmu zaplanowano na 5-6 marca.

Hołownia zadeklarował, że postara się kierować pracami Kancelarii Sejmu w taki sposób, aby "nie było zwłoki". Dodał, że w przypadku opóźnienia prac komisji regulaminowej głosowanie nad wnioskiem może odbyć się na kolejnym posiedzeniu Sejmu między 19 a 21 marca. "Będziemy głosować (nad wnioskiem ws. Mateckiego) na tym Sejmie, albo następnym" - mówił marszałek.

Na pytanie, ile czasu da Mateckiemu na ewentualne zrzeczenie się immunitetu, Hołownia powiedział, że "ostatnio dawał trzy dni" na taką decyzję. "Myślę, że to jest wystarczające" - podkreślił Hołownia.

Zarzuty, które prokuratura chce postawić posłowi Mateckiemu dotyczą także podejmowania czynności w celu "udaremnienia stwierdzenia przestępnego pochodzenia środków płatniczych w kwocie nie mniejszej niż 447 500 zł" a także zawarcia dwóch pozornych umów o pracę z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych i z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach potwierdzających wykonanie pracy, która w rzeczywistości nie została wykonana.

Matecki napisał we wtorek na platformie X, że wszystkie zarzuty wobec niego są "skrajnie absurdalne i nieprawdziwe" oraz zapowiedział, że wkrótce się do nich szczegółowo odniesie. "Tusk już na pierwszym posiedzeniu Sejmu krzyczał, że będę siedzieć. Wykorzystują cały aparat państwa do niszczenia opozycji" - napisał poseł PiS.

"Odpowiadając na ataki – jeszcze dziś mógłbym jechać na Węgry, ale uspokajam siepaczy Bodnara, nie zamierzam nigdzie jechać" - dodał Matecki. Stwierdził, że "wielokrotnie chciał zeznawać w Prokuraturze w tych sprawach, ale zawsze mu odmawiano".

Więcej

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

CBA zatrzymało trzy osoby z b. kierownictwa Lasów Państwowych. W tle sprawa immunitetu Mateckiego

We wtorek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński poinformował, że funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali b. dyrektora generalnego Lasów Państwowych, b. dyrektora regionalnego ze Szczecina i b. dyrektora Centrum Informacyjnego LP. Minister koordynator służb specjalnych, szef MSWiA Tomasz Siemoniak informując o zatrzymaniu przez CBA "trzech kluczowych byłych dyrektorów Lasów Państwowych" napisał we wtorek na X, że sprawa jest "bardzo rozwojowa". (PAP)

kl/ par/

Zobacz także

  • Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak Fot. PAP/Rafał Guz

    Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak bez immunitetów

  • Dariusz Matecki podczas posiedzenia Komisji Regulaminowej. Fot. PAP/	Rafał Guz

    Dariusz Matecki zrzekł się immunitetu. Oświadczenie spełnia wymogi formalne

  • Marcin Romanowski i Zbigniew Ziobro. Fot. PAP/Paweł Supernak/Radek Pietruszka

    Sprawa immunitetów Ziobry i Romanowskiego. Jest rekomendacja komisji regulaminowej

  • Zbigniew Ziobro. Fot. PAP/Piotr Nowak

    Sejm zagłosuje nad immunitetem Ziobry. Marszałek Hołownia podał prawdopodobną datę

Serwisy ogólnodostępne PAP