O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Stan klęski żywiołowej po powodzi. Rząd zdecydował

W środę stan klęski żywiołowej zostanie odwołany przed upływem 30 dni w części województwa dolnośląskiego i lubuskiego - wynika z założeń do projektów rozporządzeń opublikowanych w wykazie prac rządu.

Zalana miejscowość przez powódź, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Lech Muszyński
Zalana miejscowość przez powódź, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Lech Muszyński

Wobec niszczycielskiej powodzi rząd wprowadził stan klęski żywiołowej 16 września, a w kolejnych dniach rozszerzał go na kolejne obszary. Pierwsze z rozporządzeń dotyczyło części województw: dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. Ponieważ stan klęski żywiołowej może zostać wprowadzony na maksymalnie 30 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia, to termin ten w przypadku pierwszej decyzji o ogłoszeniu stanu klęski żywiołowej upływa 15 października.

W wykazie prac rządu opublikowano założenia do projektu rozporządzenia, który znosi z dniem 16 października stan klęski żywiołowej wprowadzony rozporządzeniem z 28 września na obszarze części województwa dolnośląskiego oraz lubuskiego. "W ocenie Rady Ministrów nie ma potrzeby dalszego utrzymywania stanu klęski żywiołowej" - podkreślono w opublikowanych założeniach.

Więcej

Zniszczenia po powodzi w Stroniu Śląskim. Mija miesiąc od katastrofalnej powodzi, która nawiedziła południowo-zachodnie tereny Polski. Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Mija miesiąc od katastrofalnej powodzi, która nawiedziła południowo-zachodnie tereny Polski [NASZE WIDEO]

Rozporządzenie z 28 września wprowadziło stan klęski żywiołowej województwie dolnośląskim na obszarze, który objął: powiat wołowski, gminę miejską Głogów, gminę wiejską Głogów, gminę Kotla, gminę Pęcław oraz gminę Żukowice w powiecie głogowskim, miasto i gminę Ścinawa w powiecie lubińskim.

Rząd wprowadził tym samym rozporządzeniem stan klęski żywiołowej w województwie lubuskim, który objął: gminę Dąbie i gminę Krosno Odrzańskie w powiecie krośnieńskim oraz gminę Bytom Odrzański, gminę miejską Nowa Sól, gminę wiejską Nowa Sól, gminę Otyń, gminę Siedlisko i gminę Kolsko w powiecie nowosolskim.

W kolejnych dniach stan klęski żywiołowej wprowadzany rozporządzeniem z 28 września na obszarach tych województw był rozszerzany: w woj. lubuskim o gminę Szlichtyngowa w powiecie wschowskim, gminę Czerwieńsk, gminę Sulechów, gminę Zabór, gminę Nowogród Bobrzański, gminę Trzebiechów i gminę Bojadła w powiecie zielonogórskim oraz gminę Cybinka i gminę Słubice w powiecie słubickim, a w województwie dolnośląskim powiat średzki, gminę Strzelin w powiecie strzelińskim, gminę Jemielno w powiecie górowskim.

Więcej

 Sprzątanie po powodzi, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Andrzej Rudlak

Żołnierze WOT sprzątali po powodzi. Znaleźli worek z pieniędzmi

Kolejny projekt, którego założenia opublikowano w wykazie prac rządu zmienia rozporządzenie, w którym znajduje się wykaz gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r.

Rozporządzeniem z 16 października rząd wprowadził stan klęski żywiołowej w województwie dolnośląskim i objął on: powiaty kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lwówecki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenią Górę. Stan klęski w województwie opolskim objął powiaty głubczycki, nyski i prudnicki oraz gminę Strzeleczki w powiecie krapkowickim. Z kolei w województwie śląskim: powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą.

kno/ agz/ js/ sma/

Zobacz także

  • Przerwana tama po powodzi w Stroniu Śląskim, fot. PAP/Maciej Kulczyński

    Nowy wątek w śledztwie dotyczącym tamy w Stroniu Śląskim. "Niedopełnienie obowiązków"

  • Powódź w Tajlandii, fot. PAP/EPA/CHATKLA SAMNAINGJAM

    Tragiczne powodzie w Tajlandii i Malezji. Nie żyje co najmniej 31 osób

  • Sprzątanie po powodzi w miejscowości Głuchołazy, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Andrzej Rudiak

    Kierwiński złożył deklarację w Głuchołazach. Chodzi o zaliczki dla powodzian

  • Zalane tereny w prowincji Malaga, fot. PAP/EPA/Jorge Zapata

    Powódź w Maladze. Tysiące ewakuowanych [WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP