O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Strażacy wciąż dogaszają pożar składowiska w Siemianowicach Śląskich

Już dwie doby trwa akcja strażaków na nielegalnym składowisku odpadów w Siemianowicach Śląskich, gdzie w piątek rano wybuch pożar chemikaliów. Trwa dogaszanie pogorzeliska, strażacy przegrzebują pozostałości składowiska i przelewają je wodą – przekazały służby kryzysowe wojewody śląskiego i PSP.

Straż pożarna podczas akcji gaśniczej w Siemianowicach Śląskich, fot. PAP/Michał Meissner
Straż pożarna podczas akcji gaśniczej w Siemianowicach Śląskich, fot. PAP/Michał Meissner

Cały czas trwa dogaszanie. Przy użyciu ciężkiego sprzętu pozostałości składowiska są przekopywane, przegrzebywane i przelewane wodą. Musimy dość do samego podłoża” - powiedział w niedzielę PAP rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Siemianowicach Śląskich kpt. Sebastian Karpiński. Jak poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, w niedzielę o 7 rano na miejscu pracowały 24 zastępy - 73 strażaków.

Pożar wybuchł w piątek rano przy ul. Wyzwolenia w siemianowickiej dzielnicy Michałkowice. Jego powierzchnia objęła całe składowisko - ok. 6 tys. metrów kwadratowych. Kłęby czarnego dymu były widoczne z wielu kilometrów. W piątek po południu strażacy przekazali informację, że sytuacja została opanowana. Od tego czasu sukcesywnie ograniczali powierzchnię pożaru, a później przystąpili do dogaszania. W kulminacyjnych godzinach w akcji uczestniczyły 84 zastępy - blisko 240 strażaków.

Wojewoda śląski Marek Wójcik i przedstawiciele służb przekazali w sobotę, że mimo olbrzymiej ilości dymu, który wydobywał się z płonącego składowiska monitorowana na bieżąco jakość powietrza nie budzi żadnych zastrzeżeń i przebywanie na otwartej przestrzeni nie stanowi zagrożenia – zarówno w Siemianowicach Śląskich, jak i całej aglomeracji.

Więcej

Słup dymu widoczny był z odległości wielu kilometrów Fot. PAP/Michał Meissner

Wielki pożar składowiska w Siemianowicach. Strażacy poszkodowani [NOWE INFORMACJE]

Po opanowaniu sytuacji pożarowej głównym problemem stało się zanieczyszczenie wód powierzchniowych. Część zanieczyszczeń pochodzących z pożaru dostała się do pobliskiego Rowu Michałkowickiego, który wpada do Brynicy i dalej do Przemszy, która jest dopływem Wisły. W piątek woda w Brynicy przybrała brązowo-czerwoną barwę, mieszkańcy uskarżali się także na odór chemikaliów.

Aby ograniczyć przepływ zanieczyszczeń jeszcze w piątek strażacy ustawili rękawy sorpcyjne i słomiane tamy do filtrowania. O potencjalnym zagrożeniu zostały poinformowane samorządy, m.in. także z woj. małopolskiego. Na bieżąco prowadzony jest monitoring i w różnych miejscach pobierane kolejne próbki do badań.

Wojewódzka inspektor ochrony środowiska Agata Bucko-Serafin zaznaczyła w sobotę, że zamknięty został dopływ zanieczyszczeń do Brynicy i dalej - do Przemszy i Wisły. Jak dodała, nie została zanieczyszczona woda zasilająca ujęcia, dlatego sytuacja ta nie ma wpływu na jakość wody pitnej. Służby zaznaczają zarazem, że nie powinno się wchodzić do zanieczyszczonej wody i pozwalać żeby piły ją zwierzęta.

Wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska, która w sobotę uczestniczyła w posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego w pobliżu miejsca działań strażaków, zapowiedziała zmiany w prawie, które ułatwią ściganie przestępców i zapobieganie powstawaniu nowych nielegalnych składowisk, szczególnie substancji niebezpiecznych. Jak opisywała, takich zinwentaryzowanych i opisanych miejsc jest obecnie w całej Polsce 311.

Według szacunków władz Siemianowic Śląskich na nielegalnym składowisku przy ul. Wyzwolenia zmagazynowano nielegalnie w różnych pojemnikach kilka tysięcy ton różnych substancji, a także podobne ilości odpadów plastikowych. Prezydent miasta Rafał Piech informował w sobotę, że były to m.in. substancje ropopochodne, rozpuszczalniki czy farby.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

nl/

Zobacz także

  • Polska straż pożarna. Fot. PAP/Wojtek Jargiło

    Polscy strażacy są gotowi do udzielenia pomocy po trzęsieniu ziemi w Birmie

  • Straż pożarna (zdj. ilustracyjne). Fot. PAP/Marian Zubrzycki

    Pożar na stacji przeładunkowej odpadów w Mokrawicy został opanowany

  • Wóz strażacki Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Tragedia podczas szkolenia strażaków. Zmarł doświadczony ratownik

  • Komendant główny PSP nadbryg. Wojciech Kruczek. Fot. PAP/Michał Meissner

    Szef PSP: afera Collegium Humanum może negatywnie wpłynąć na wizerunek formacji [WYWIAD]

Serwisy ogólnodostępne PAP