Szefowa Kancelarii Prezydenta: przed nowym prezesem TK duże wyzwanie
Szefowa KPRP Małgorzata Paprocka oceniła we wtorek, że przed nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego Bogdanem Święczkowskim stoi duże wyzwanie ze względu na trudną sytuację wokół TK, zarówno "budżetowo", jak i ze względu na "różne pomysły na radykalne zmiany".

Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek Święczkowskiego na nowego prezesa TK; dotychczas funkcję tę sprawowała Julia Przyłębska, której kadencja jako sędzi zakończyła się 9 grudnia.
Szefowa KPRP pytana we wtorek w TVN24 o tę nominację, oceniła, że jest to "nowe rozdanie" w TK. "Wokół Trybunału sytuacja jest bardzo trudna, i budżetowo, i sama atmosfera. Różne pomysły na radykalne zmiany już bardzo mocno skrytykowane chociażby przez Komisję Wenecką pokazują, że przed panem prezesem naprawdę duże wyzwanie" - powiedziała Paprocka.
Na uwagę, że do prezydenta trafiły dwie kandydatury - Bartłomieja Sochańskiego i Bogdana Święczkowskiego - i pytanie, dlaczego wybrał tego drugiego, odparła: "Myślę, że głównym argumentem była kwestia ogromnego doświadczenia. Pamiętajmy, że prezes TK w sensie orzeczniczym jest jednym z sędziów, natomiast spoczywa na nim mnóstwo obowiązków organizacyjnych i tutaj doświadczenie pana prezesa jest gigantyczne" - oceniła. W tym kontekście wskazała, że Święczkowski był wcześniej Prokuratorem Krajowym i zarządzał ogromną instytucją.
Zgromadzenie Ogólne sędziów TK spośród czterech kandydatów wyłoniło dwóch, których kandydatury trafiły do prezydenta. Byli to Sochański i Święczkowski. Prezydent Duda podczas poniedziałkowej uroczystości podczas której powołał Święczkowskiego, podkreślił, że jest to ważny moment, zarówno dla Trybunału Konstytucyjnego, jak i całej Rzeczpospolitej. Jak powiedział, Święczkowski będzie kierował Trybunałem "w czasach różnych politycznych wstrząsów i batalii", a "kwestia praworządności, zgodności z konstytucją działań instytucji państwa, ale przede wszystkim osób odpowiedzialnych za te instytucje ma fundamentalne znaczenie dla przyszłości Rzeczpospolitej i dla jej stabilności i bezpieczeństwa".
Duda powiedział też, że na tej funkcji potrzebna jest osoba, która umie i nie boi się podejmować decyzji, ale ma też doświadczenie zarządcze w instytucjach.
Święczkowski od 24 listopada 2015 r. do 6 marca 2016 r. był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Później pełnił funkcję Prokuratora Krajowego i pierwszego zastępcy Prokuratora Generalnego. 8 lutego 2022 r. został wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Konstytucyjnego, 16 lutego 2022 r. złożył ślubowanie wobec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i objął urząd sędziego Trybunału Konstytucyjnego.
Zgodnie z prawem, prezesa Trybunału Konstytucyjnego powołuje prezydent spośród kandydatów przedstawionych mu przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK.
Trybunał Konstytucyjny w obecnym kształcie jest krytykowany przez obecne władze i część prawników. 6 marca br. Sejm przyjął uchwałę w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 i stwierdził, że "uwzględnienie w działalności organu władzy publicznej rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego wydanych z naruszeniem prawa może zostać uznane za naruszenie zasady legalizmu przez te organy". Od czasu podjęcia uchwały przez Sejm wyroki TK nie są publikowane w Dzienniku Ustaw. (PAP)
rbk/ sdd/ jpn/ sma/