O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Trybunał Praw Człowieka: Polska naruszyła prawa kobiety zmuszonej do aborcji za granicą mimo wady płodu

Polska naruszyła Europejską Konwencję Prawa Człowieka w stosunku do ciężarnej kobiety, której zakazano dostępu do legalnej aborcji z powodu zespołu Downa płodu ze względu na reformę polskiej legislacji - uznał w czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, dodając, że kobieta została narażona na cierpienie i poważne konsekwencje psychologiczne.

Sędziowie Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, Fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK
Sędziowie Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, Fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

Trybunał orzekł, że Polska musi zapłacić skarżącej kwotę 15 tys. euro z tytułu szkody niemajątkowej oraz 1004 euro za szkody materialne.

Podczas ciąży Polki, urodzonej w 1985 r., lekarze potwierdzili zespół Downa u płodu w 14. tygodniu. W 2021 r. planowana w szpitalu w Warszawie aborcja została odwołana z powodu reformy legislacyjnej po wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Ze względu na niemożność przeprowadzenia aborcji w Polsce, skarżąca musiała udać się do prywatnej klinki za granicą, do Holandii, aby poddać się zabiegowi, co naraziło ja na duże koszty, odcięło od wsparcia rodziny w Polsce i naraziło na poważne konsekwencje psychologiczne – wskazał ETPCz.

Trybunał stwierdził, że Polska naruszyła art. 8 Konwencji, dotyczący prawa do poszanowanie życia prywatnego i rodzinnego.

Trybunał jednomyślnie uznał również za niedopuszczalną sprawę dotyczącą 927 kobiet w wieku rozrodczym, które oświadczyły, że są potencjalnymi ofiarami naruszenia ich praw w kwestii przerywania ciąży nawet w przypadku nieprawidłowości płodu. (PAP)

kw/

Zobacz także

  • Anna Adamska-Gallant Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Polska prawniczka została sędzią w Strasburgu. Kim jest Anna Adamska-Gallant?

  • Siedziba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

    Trybunał w Strasburgu sformułował pytania do skargi przeciwko Polsce w sprawie użycia Pegasusa

  • Siedziba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Fot. PAP/W. Dąbkowski

    Trybunał w Strasburgu: Polska niesłusznie odrzuciła wnioski o azyl od obywateli Tadżykistanu

  • Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka może poskutkować uznaniem śląskiej mniejszości etnicznej. Fot. PAP/Eva Bocek / Alamy Stock Photo

    Ekspertka: wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka może poskutkować uznaniem śląskiej mniejszości etnicznej

Serwisy ogólnodostępne PAP