Raś podkreślił w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że posłowie Centrum dla Polski, czyli on, Jacek Tomczak i Radosław Lubczyk oraz senator Kazimierz Michał Ujazdowski startowali w tegorocznych wyborach parlamentarnych z rekomendacji PSL.
"I dzisiaj cała trójka posłów i senator Ujazdowski wstępujemy do klubu parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe" - oświadczył Raś.
Jak mówił, "nie tylko deklarujemy, ale potwierdzamy wolę aktywnego tworzenia zaplecza politycznego dla przyszłej koalicji (rządowej-PAP), która się jutro w jakiś sposób już przedstawi w sposób formalny".
Raś podkreślił, że w czwartek odbędzie się pierwsze posiedzenie klubu PSL nowej kadencji Sejmu. "Chcę powiedzieć, że Centrum dla Polski zarekomenduje dzisiaj na funkcję wiceprzewodniczącego klubu parlamentarnego naszego kolegę Jacka Tomczaka" - poinformował.
"Chcę także powiedzieć, że jako Centrum dla Polski nie spodziewamy się i nie chcemy się spodziewać telefonu ze strony premiera Mateusza Morawieckiego i ogłaszamy to tutaj na tej konferencji" - podkreślił Raś.
Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałkowym orędziu, że po analizie i przeprowadzonych konsultacjach postanowił powierzyć misję sformowania rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.
Powstałą w zeszłym roku partię Centrum dla Polski, która współtworzy Koalicję Polską utworzyli czterej parlamentarzyści: Ireneusz Raś, który jest jej prezesem, Radosław Lubczyk, Jacek Tomczak i Kazimierz Michał Ujazdowski oraz środowiska samorządowe z wielu regionów Polski. Wszyscy ci czterej parlamentarzyści odnowili swoje mandaty poselskie i senatorski podczas wyborów, które odbyły się 15 października br.
Dwa kluby w Sejmie
W tegorocznych wyborach parlamentarnych PSL szło w koalicji z Polską 2050 Szymona Hołowni jako komitet koalicyjny Trzecia Droga. Pod koniec października lider Polski 2050 informował, że w Sejmie będą dwa kluby: Polska 2050 Trzecia Droga i Polskie Stronnictwo Ludowe Trzecia Droga, które zostaną powiązane umową o współpracy. Hołownia dodał, że kluby te będą konsultować ze sobą prace w parlamencie i wspólnie uzgadniać stanowiska na głosowania.
W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, KO zdobyła 157 mandatów, Trzecia Droga - 65, a Nowa Lewica - 26, co daje im większość 248 posłów. Liderzy tworzących te komitety wyborcze ugrupowań zapowiedzieli podpisanie umowy koalicyjnej w celu stworzenia rządu, na którego czele miałby stanąć szef PO Donald Tusk.
Od kilku tygodni trwają prace nad umową koalicyjną, w których uczestniczą przedstawiciele wszystkich ugrupowań, które mają stworzyć większość w Sejmie nowej kadencji. (PAP)
autor: Edyta Roś
mar/