O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

TSUE orzekł w sprawie hidżabu: decyzja o zakazie noszenia symboli religijnych jest zgodna z prawem UE

W celu ustanowienia całkowicie neutralnego środowiska administracyjnego, administracja publiczna może zakazać noszenia w miejscu pracy wszelkich widocznych symboli, ujawniających przekonania światopoglądowe lub religijne. Taka regulacja nie jest dyskryminująca, jeżeli jest stosowana w sposób ogólny i bez rozróżnienia względem wszystkich pracowników tej administracji i ogranicza się do tego, co ściśle konieczne - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Hidżab to nakrycie głowy, które nosi część kobiet wyznających islam Fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
Hidżab to nakrycie głowy, które nosi część kobiet wyznających islam Fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

TSUE rozpatrywał sprawę kierowniczki biura gminy Ans w Belgii, której zakazano noszenia chusty islamskiej w miejscu pracy. Kobieta co do zasady nie ma kontaktu z użytkownikami usług publicznych. Dodatkowo gmina zmieniła swój regulamin pracy i zobowiązuje obecnie swoich pracowników do przestrzegania "ścisłej neutralności": "zakazuje się wszelkich form prozelityzmu, a noszenie widocznych symboli ujawniających przynależność ideologiczną lub religijną jest zakazane w odniesieniu do wszystkich pracowników, w tym pracowników niemających kontaktu z obywatelami" - przypomniał Trybunał w ogłoszonym wyroku.

Zainteresowana uznała, że jej wolność religii została naruszona i że jest ofiarą dyskryminacji.

Więcej

Kobiety w burkini Fot. PAP/EPA/MOHAMED MESSARA

Włoska burmistrz wypowiada wojnę kąpielom i plażowaniu w burkach

Rozpatrujący sprawę sąd pracy w Liege zadał TSUE pytanie, czy ustanowiona przez gminę Ans regulacja dotycząca "ścisłej neutralności" prowadzi do dyskryminacji niezgodnej z prawem Unii.

Według Trybunału, "politykę ścisłej neutralności, jaką administracja publiczna stosuje wobec swoich pracowników w celu ustanowienia całkowicie neutralnego środowiska administracyjnego, można uznać za obiektywnie uzasadnioną celem zgodnym z prawem".

"Podobnie uzasadniony jest wybór przez inną administrację publiczną polityki zezwalającej, w sposób ogólny i bez rozróżnienia, na noszenie widocznych symboli ujawniających przekonania, w szczególności światopoglądowe lub religijne, w tym w kontaktach z użytkownikami usług publicznych lub zakaz noszenia takich symboli ograniczony do sytuacji wiążących się z takimi kontaktami" - podkreślił TSUE.

"Każde państwo członkowskie i każda jednostka niższego rzędu niż państwo w ramach swoich kompetencji, dysponuje zakresem uznania w odniesieniu do koncepcji neutralności służby publicznej, jaką zamierza wspierać w miejscu pracy, w zależności od kontekstu, w jakim funkcjonuje. Niemniej cel ten powinien być realizowany w sposób spójny i systematyczny, a środki przyjęte dla jego osiągnięcia powinny ograniczać się do tego, co ściśle konieczne. Do sądów krajowych należy zbadanie przestrzegania tych wymogów" - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

kno/

Zobacz także

  • Krzyż i godło w urzędzie Fot. PAP/darek Delmanowicz

    Zakaz krzyży w urzędach. Co sądzą o tym Polacy? Sondaż dla "SE"

  • Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Marian Zubrzycki

    Jarosław Kaczyński: w Polsce został zaatakowany krzyż i trzeba się temu sprzeciwić

  • Krzyż na ścianie, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Leszek Szymański

    Prof. Izdebski: urząd to miejsce szczególne, w którym nie ma miejsca na symbole religijne

  • TSUE, Luksemburg, Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND

    Zakaz noszenia widocznych symboli religijnych w pracy nie jest dyskryminacją? Jest orzeczenie TSUE

Serwisy ogólnodostępne PAP