O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

TSUE: prawo do zasiłku takie samo dla rezydentów z państw trzecich, co dla obywateli UE

Państwo UE nie może uzależniać dostępu do pomocy społecznej i zasiłków dla obywateli państw trzecich będących rezydentami od tego, czy mieszkają oni w danym kraju przez co najmniej 10 lat – orzekł w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Strasburgu fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Strasburgu fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Chodzi o sprawę dwóch cudzoziemek posiadających status rezydentek długoterminowych we Włoszech, którym tamtejszy sąd zarzucił popełnienie przestępstwa. Miało one polegać na tym, że kobiety składając wniosek o uzyskanie tzw. dochodu z tytułu obywatelstwa, czyli świadczenia socjalnego mającego na celu zapewnienie minimum egzystencji, niezgodnie z prawdą poświadczyły, że zasiłek im się należy, ponieważ mieszkają we Włoszech co najmniej 10 lat i przez co najmniej dwa lata nieprzerwanie. Na tej podstawie kobiety otrzymały łączne zasiłki w wysokości niemal 3,5 tys. euro i 3,2 tys. euro.

Sprawa trafiła do sądu w Neapolu, który odesłał ją do Trybunału Sprawiedliwości UE z zapytaniem czy zapisany we włoskim prawie warunek dotyczący okresu zamieszkiwania jest zgodny z dyrektywą UE o obywatelach państw trzecich będących rezydentami długoterminowymi.

Według TSUE, uzależnienie dostępu do pomocy społecznej i zasiłków od warunku zamieszkiwania jest dyskryminujące dla rezydentów z państw trzecich. Jak zauważył Trybunał, nawet jeśli ten warunek ma zastosowanie także do obywateli krajowych, to w praktyce dotyczy on głównie obcokrajowców.

Tymczasem, dyrektywa UE przewiduje warunek legalnego i nieprzerwanego zamieszkiwania na terytorium państwa członkowskiego przez okres pięciu lat, aby cudzoziemiec mógł uzyskać status rezydenta długoterminowego. Jak podkreślił TSUE, skoro dla pracodawców w Unii jest to okres wystarczający dla uzyskania przez cudzoziemców prawa do równego traktowania z obywatelami danego kraju, w szczególności w zakresie środków zabezpieczenia społecznego, pomocy społecznej i ochrony socjalnej, to państwo członkowskie nie może arbitralne przedłużyć tego okresu zamieszkiwania, aby rezydent mógł ze swojego prawa skorzystać.

Więcej

Ukraińcy protestujący w Sztokholmie przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę, fot. PAP/EPATT NEWS AGENCY/Fredrik Sandberg

Ukraińcy integrują się w Szwecji szybciej niż inne grupy uchodźców. Raport IOM

TSUE uznał także, że państwo członkowskie nie może karać w postępowaniu karnym, jeśli rezydent fałszywie poświadczy niezgodny z prawem UE warunek zamieszkiwania w danym kraju.

Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)

Zobacz także

  • Banknoty. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

    Pół miliarda euro zasiłku rodzinnego w Niemczech trafia za granicę, także do Polski

  • Trumny. Fot. PAP/Szymon Pulcyn

    Co z podwyżką zasiłku pogrzebowego? Odmienne stanowiska resortów

  • Hanna Wróblewska. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Będzie socjalne zabezpieczenie artystek i artystów. Ministra kultury informuje

  • Senatorowie na sali obrad. Fot. PAP/	Piotr Nowak

    Senat bez poprawek przyjął tzw. specustawę powodziową 

Serwisy ogólnodostępne PAP