O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

UE będzie chronić żeglugę na Morzu Czerwonym i w Zatoce Perskiej

Szefowie MSZ państw unijnych zdecydowali w poniedziałek w Brukseli, że UE uruchomi operację morską, której celem jest przywrócenie i ochrona wolności żeglugi na Morzu Czerwonym i w Zatoce Perskiej.

Niemiecka marynarka wojenna na unijnej misji, fot. PAP/DPA/Sina Schuldt
Niemiecka marynarka wojenna na unijnej misji, fot. PAP/DPA/Sina Schuldt

Szef dyplomacji UE Josep Borrell powiedział, że to reakcja na konieczność przywrócenia bezpieczeństwa morskiego i wolności żeglugi w wysoce strategicznym korytarzu morskim.

Więcej

Kontenerowiec. Fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB (miejsce ilustracyjne)

Huti uderzyli rakietami w amerykański statek

"Operacja odegra kluczową rolę w ochronie interesów handlowych i bezpieczeństwa dla dobra UE i szerszej społeczności międzynarodowej" - dodał.

Operacja zakłada obecność marynarki wojennej państw UE na obszarze, na którym od października 2023 roku liczne ataki bojowników Huti wymierzone były w statki handlowe.

Dowódcą operacji będzie komandor Wasilios Griparis, a dowódcą sił kontradmirał Stefano Costantino. Siedziba Operacji będzie zlokalizowana w Larisie w Grecji.

Od października 2023 r. celem licznych ataków Huti są statki na Morzu Czerwonym, w Zatoce Adeńskiej, na Morzu Arabskim i w Zatoce Omańskiej. Takie ataki zagrażają życiu załóg statków oraz stanowią naruszenie prawa tranzytu przez cieśniny wykorzystywane do żeglugi międzynarodowej, co jest zapisane w Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza.

Więcej

Herbata czarna, herbata zielona, mięta pieprzowa, fot. PAP/Andrzej Lange

Brytyjczykom grozi niedobór herbaty. Wszystko przez ataki Huti

10 stycznia 2024 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję, w której w najostrzejszy sposób potępiła ataki Huti na statki handlowe i zażądała natychmiastowego ich zaprzestania, potwierdzając, że należy szanować korzystanie z praw i wolności nawigacyjnych przez statki handlowe zgodnie z prawem międzynarodowym. Zwróciła też uwagę na prawo państw do obrony swoich statków przed atakami.

Od listopada jemeńscy rebelianci Huti wielokrotnie atakowali statki na Morzu Czerwonym, twierdząc, że w ten sposób wspierają działania palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas i jej walkę z Izraelem w Strefie Gazy.

 

Z Brukseli Łukasz Osiński

sma/

Zobacz także

  • Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Polska prezydencja i PE porozumiały się ws. zmian w dyrektywie o prawie jazdy

  • Donald Trump i Mark Rutte Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO

    "NYT": Europejczycy wkraczają w czas, w którym nie będą mogli polegać na USA

  • Herbert Kickl wita Viktora Orbana Fot. PAP/EPA/MAX SLOVENCIK

    Media spekulują: Kickl i Orban mogą rzucić wyzwanie UE

  • Ogłoszenie o sprzedaży mieszkań w jednej z warszawskich dzielnic. Fot. PAP/ Albert Zawada

    Ceny mieszkań w Polsce biją rekordy. Gorzej jest tylko w Bułgarii. Dane Eurostatu

Serwisy ogólnodostępne PAP