O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

USA mogą pomóc w rozwiązaniu konfliktu granicznego między Libanem a Izraelem

Na zakończenie dwudniowej wizyty w Libanie wysoki rangą doradca Białego Domu Amos Hochstein powiedział w czwartek, że po tym, jak w 2022 r. Izrael i Liban osiągnęły porozumienie w sprawie granicy morskiej, przyjrzenie się kwestii uregulowania granicy lądowej jest rzeczą „naturalną” - podał Reuters.

Premier Libanu Najib Mikati (po prawej) spotyka się ze starszym doradcą prezydenta USA Amosem Hochsteinem. fot. PAP/WAEL HAMZEH
Premier Libanu Najib Mikati (po prawej) spotyka się ze starszym doradcą prezydenta USA Amosem Hochsteinem. fot. PAP/WAEL HAMZEH

Hochstein, który był również zaangażowany w zeszłoroczne negocjacje przekazał, że Waszyngton analizuje możliwości rozwiązania trwającego od dziesięcioleci sporu granicznego między Libanem a Izraelem i dodał, że podczas swojej podróży odwiedził południową część kraju, "aby zrozumieć i dowiedzieć się więcej o tym, co jest potrzebne, aby móc osiągnąć rezultat".

"Nadszedł czas, abym wysłuchał drugiej strony i dokonał oceny, czy jest to właściwy moment" - dodał odnosząc się do konsultacji ze stroną izraelską.

"Ameryka będzie gotowa z nami współpracować"

Libański minister spraw zagranicznych Abdallah Bou Habib powiedział agencji Reutera, że Hochstein zapowiedział, że w następnej kolejności porozmawia z przedstawicielami Izraela i jeśli obie strony dojdą do porozumienia: "Ameryka będzie gotowa z nami współpracować".

Więcej

Marynarka wojenna i lotnictwo monitorowały rosyjskie okręty w pobliżu brytyjskich wód. Fot. Steve Parsons /PAP/EPA

Rosyjskie okręty w pobliżu brytyjskich wód. Jest komunikat brytyjskiej marynarki wojennej

Obecna linia demarkacyjna dzieląca oba kraje, tzw. Niebieska Linia, jest granicą wyznaczoną przez ONZ, do której wycofały się wojska izraelskie po opuszczeniu południowego Libanu w 2000 roku. Siły izraelskie okupowały południowy Liban - około 10 proc. jego terytorium - od 1982 do 2000 roku.

Wzdłuż tej granicy często dochodzi do napięć, zwłaszcza w okresie eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Z południowego Libanu często wystrzeliwane są rakiety w kierunku Izraela, dochodziło też do konfrontacji między członkami libańskiego Hezbollahu i izraelskim wojskiem.

Reuters przypomina, że minister Habib powiedział w zeszłym tygodniu, że ustalenie granicy lądowej może położyć kres tym napięciom.

Państwo żydowskie nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Libanem, gdzie wielkie wpływy ma partia i zarazem organizacja zbrojna Hezbollah, która odmawia Izraelowi prawa do istnienia.

Izrael uważa Hezbollah za swoje najpoważniejsze i bezpośrednie zagrożenie, szacując, że ma on około 150 tys. rakiet i pocisków - podkreśla agencja AP.

Wspierany przez Iran Hezbollah (arab. partia Boga) jest zarówno zbrojną organizacją terrorystyczną, jak i szyicką partią polityczną w Libanie, gdzie jej rozbudowany aparat bezpieczeństwa i sieć świadczeń socjalnych sprawiły, że ma reputację "państwa w państwie". (PAP)

Z Jerozolimy Marcin Mazur
gn/

Zobacz także

  • Bejrut. Fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH

    Izrael zbombardował Bejrut. Pierwszy atak od czasu zawarcia zawieszenia broni [WIDEO]

  • Izraelski system obrony powietrznej Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

    Izrael: nie będzie pokoju w Bejrucie, jeśli Liban znów zaatakuje

  • Fot. PAP/Marcin Bielecki

    Polscy żołnierze wyruszają do Libanu w ramach misji ONZ [NASZE WIDEO]

  • Bank Światowy: odbudowa Libanu pochłonie co najmniej 11 mld dolarów. Fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH

    Bank Światowy: na odbudowę Libanu potrzeba co najmniej 11 mld dolarów

Serwisy ogólnodostępne PAP