O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

W czwartek komisja śledcza ds. afery wizowej przesłucha Kamińskiego

Na najbliższym posiedzeniu, w czwartek, sejmowa komisja śledcza ds. afery wizowej przesłucha b. szefa MSWiA i koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Posłowie mają pytać go o kwestie bezpieczeństwa związane z wydawaniem wiz, m.in. dla rosyjskich obywateli w trakcie wojny na Ukrainie.

Mariusz Kamiński. Fot. PAP/Marcin Obara
Mariusz Kamiński. Fot. PAP/Marcin Obara

Szef komisji Michał Szczerba (KO) przekazał PAP, że z dokumentów, które dotychczas zgromadziła komisja, wyłaniają się zaniechania i zaniedbania w koordynacji służb w celu przeciwdziałania i zatrzymania wizowej afery korupcyjnej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a także nieprawidłowości w rządowym programie Poland.Business Harbour, w ramach którego - w czasie wojny na Ukrainie - wizy biznesowe otrzymało kilka tysięcy Rosjan.

Według Szczerby, komisja ma też wiedzę, że wizy biznesowe były używane do nielegalnego przekraczania granicy meksykańsko-amerykańskiej.

"Zaniedbania, o które chcemy pytać, dotyczą kwestii stworzenia kilku kanałów przerzutowych z udziałem polskich wiz i niedopełnienia obowiązków w procesie legislacyjnym. Ostatnie zeznania byłych szefów Agencji Wywiadu potwierdziły, że służby specjalne były wyłączone z opiniowania rozporządzenia ws. Centrum Decyzji Wizowych w Łodzi. To centrum miało wydawać do 400 tys. wiz, na odległość, bez udziału konsulów, bez możliwości weryfikacji tych osób i miało odnosić się do 21 krajów, w tym Iranu i Pakistanu. Mimo negatywnej opinii MSWiA wobec rozporządzenia prace były kontynuowane przez rząd PiS do czasu ujawnienia sprawy przez Donalda Tuska w spocie z 1 lipca 2023 r." - powiedział Szczerba.

Na poprzednim posiedzeniu komisja przesłuchała byłych szefów Agencji Wywiadu, Piotra Krawczyka i Bartosza Jarmuszkiewicza. Obaj przyznali, że Agencja przekazywała informacje nt. zagrożeń migracyjnych odpowiednim organom, jednak nie mogą powiedzieć o szczegółach na posiedzeniu jawnym. Mają zostać jeszcze raz przesłuchani, w trybie niejawnym, po zwolnieniu ich z obowiązku zachowania tajemnicy prawnie chronionej przez obecnego szefa Agencji Wywiadu.

Komisja bada nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce w okresie od 12 listopada 2019 r. do 20 listopada 2023 r.

Zakończenie jej prac jest planowane na koniec czerwca. Ostatnim świadkiem ma być prezes PiS Jarosław Kaczyński.(PAP)

kh/ 

Zobacz także

  • Mariusz Kamiński (L) i Maciej Wąsik (P) Fot. PAP/Leszek Szymański

    Wnioski o uchylenie immunitetu Wąsikowi i Kamińskiemu zostaną rozpatrzone jesienią

  • Mariusz Kamiński, fot. PAP/Marcin Obara

    Jest pisemne uzasadnienie kwietniowej decyzji Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN ws. Kamińskiego

  • Mariusz Kamiński przed komisją śledczą ds. afery wizowej, fot. PAP/Paweł Supernak

    Afera wizowa. Mariusz Kamiński ujawnia, kogo informował o procederze

  • Monika Pawłowska przed gabinetem marszałka Sejmu w Warszawie, fot. PAP/Piotr Nowak

    Kiedy ślubowanie posłanki Moniki Pawłowskiej? Marszałek Sejmu zabrał głos

Serwisy ogólnodostępne PAP