W Gdyni rusza festiwal "Pociąg do Miasta". Spektakle teatralne m.in. przy gdyńskim molo [WYWIAD]

2024-08-04 11:04 aktualizacja: 2024-08-04, 16:35
Festiwal "Pociąg do miasta" w Gdyni fot. Facebook/Teatr Gdynia Główna
Festiwal "Pociąg do miasta" w Gdyni fot. Facebook/Teatr Gdynia Główna
Główną ideą festiwalu jest pokazywanie spektakli teatralnych - na co dzień prezentowanych w bezpiecznej przestrzeni sceny - w miejscach nieteatralnych, nieprzewidywalnych, otwartych i mniej bezpiecznych - powiedział Grzegorz Kujawiński z Teatru Gdynia Główna.

PAP: Przygotowujecie się do 10. festiwalu "Pociąg do Miasta", który rozpoczyna się w poniedziałek. Czym w tym roku zamierzacie przyciągnąć publiczność?

Grzegorz Kujawiński: Zaprezentujemy siedem offowych spektakli, siedem różnych tytułów, siedmiu różnych zespołów teatralnych z całej Polski. Każdy z nich zostanie pokazany w innej lokalizacji.

PAP: Przedstawienia teatralne zostaną zaprezentowane w gdyńskiej przestrzeni?

G.K.: Tak, główną ideą festiwalu jest pokazywanie spektakli teatralnych, które na co dzień można obejrzeć w bezpiecznej przestrzeni sceny, w miejscach nieteatralnych, nieprzewidywalnych, otwartych i mniej bezpiecznych. Dzięki temu zyskujemy nową jakość spektakli, a odpowiednio dobrana przestrzeń dodaje do spektakli nowych kontekstów. Od kilku lat każda kolejna edycja odbywa się pod konkretnym hasłem – „stacją”. W tym roku jest to Stacja Artyst/k/a i skupimy się na szeroko pojętej tematyce związanej z zawodem artysty i wszystkimi bolesnymi i radosnymi aspektami tego zawodu. Skupimy się na roli sztuki, poznamy artystów i artystki w chwilach wzlotu i upadku, na scenie i po godzinach pracy, poznamy ich problemy finansowe i emocjonalne, sprawdzimy, jaką stawkę trzeba dziś zapłacić, by wykonywać tak niepewne zajęcie.

PAP: Powiedział pan o siedmiu spektaklach i grupach teatralnych. W jaki sposób wybraliście akurat te przedstawienia?

G.K.: Spektakle zostały wybierane w drodze konkursu. W tym roku wpłynęła do nas rekordowa liczba zgłoszeń – przeszło 100. Z tego nasza komisja wybrała siedem spektakli, które najbardziej wpisywały się w idee i temat tegorocznej edycji. Mamy więc zespół Gruba i Głupia z Łodzi, Teatr Komuna Warszawa z Warszawy, Teatr Ósmego Dnia z Poznania, Scenę Roboczą również z Poznania, Klub Anonimowych Aktorów z Wrocławia, Living Space Theatre z Katowic, a także Teatr Gdynia Główna z Gdyni. Zdecydowanie w większości są to zawodowi aktorzy i profesjonalne grupy teatralne.

PAP: Wspomnieliśmy o wychodzeniu sztuki poza teatr. W jakich miejscach zostaną zaprezentowane spektakle?

G.K.: Staramy się, aby miejsca pokazów były nietypowe. W tym roku zagramy np. na boisku piłkarskim należącym do Gdyńskiego Centrum Sportu, na schodach przy Akwarium Gdyńskim. Pojawimy się na patio Przystani Sąsiedzkiej i na dziedzińcu szkoły. Zagramy blisko molo przy Liceum Plastycznym w Orłowie oraz zielonej strefie przy Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Finał festiwalu odbędzie się na Hali Łukowej na Halach Targowych. Wiele miejsc będzie zupełnie nowych, nigdy wcześniej przez nas nie ogrywanych.

Festiwal rozpocznie się w poniedziałek i potrwa do 11 sierpnia. Wstęp na wszystkie spektakle jest darmowy. Szczegóły i program festiwalu dostępne są na stronie teatrgdyniaglowna.pl.(PAP)

Rozmawiał: Piotr Mirowicz

ang/