W Karpatach Południowych wykryto po raz pierwszy wilczaka – hybrydę psa i wilka

2023-11-05 14:03 aktualizacja: 2023-11-06, 10:35
Wilczak. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/DPA/C. Lundqvist
Wilczak. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/DPA/C. Lundqvist
Badania Fundacji Conservation Carpathia potwierdzają odnalezienie w lasach Karpat Południowych wilczaka – hybrydy wilka i psa. Obecnie hybrydyzacja „wydaje się niewielkim zagrożeniem”, ale potencjalnie może zagrozić populacji wilków – napisano w oświadczeniu.

„Chociaż hybrydyzacja wydaje się w tej chwili niewielkim zagrożeniem, może ewoluować i z czasem doprowadzić do degradacji genetycznej, a następnie do całkowitego wyginięcia tego gatunku” - cytuje oświadczenie fundacji portal Digi24.ro.

Zaznaczono w nim, że w przypadku Rumunii hybrydyzacja gatunków jest zjawiskiem wywołanym przez bezpańskie psy, które pojawiły się w siedliskach wilków. Jak oceniają badacze, ich obecność może zagrozić zdrowiu genetycznemu wilków w kolejnych dziesięcioleciach.

Badacze badali m.in. materiał genetyczny pobrany od wilków i psów przebywających na konkretnym terenie.

Celem badań prowadzonych przez fundację jest zdobycie informacji na temat populacji wilków w Rumunii. Jak zaznaczono w komunikacie, badania genetyczne mają charakter długoterminowy i są kontynuowane.

„Na podstawie częstotliwości obserwacji osobników na kamerach zainstalowanych przez badaczy w lesie oszacowano liczebność i zagęszczenie populacji, parametry niezbędne do ochrony tego gatunku i realizacji strategii współistnienia ze społecznościami lokalnymi” – wskazano w komunikacie.

Według danych fundacji w Karpatach Południowych zagęszczenie populacji wilka wynosi 2,35 osobnika na 100 km2. To mniej niż w amerykańskim Parku Yellowstone (5-9,8 osobnika według danych z 2015 r.) czy w północnych Apeninach, ale znacznie wyższy niż w Skandynawii, gdzie populacja wilków stara się odbudować po dużym spadku genetycznym (0,18 osobnika na 100 km2 w 2021 r.).

Według oficjalnych szacunków populacja wilków w Rumunii liczy około 3000 osobników.

Z Bukaresztu Justyna Prus (PAP)

ep/

TEMATY: