W Prokuraturze Krajowej powstał zespół ds. przeciwdziałania praktykom mobbingowym, dyskryminacyjnym i molestowania

2024-04-19 12:55 aktualizacja: 2024-04-19, 15:38
Wykorzystanie seksualne. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Archiwum Kalbar
Wykorzystanie seksualne. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Archiwum Kalbar
Prokurator krajowy Dariusz Korneluk powołał zespół ds. przeciwdziałania praktykom mobbingowym, dyskryminacyjnym i molestowania. Podstawowym zadaniem zespołu jest zdiagnozowanie rzeczywistej skali mobbingu, dyskryminacji i molestowania we wszystkich jednostkach prokuratury w Polsce.

Prokuratura Krajowa poinformowała, że prokurator krajowy Dariusz Korneluk powołał zespół zarządzeniem z 15 kwietnia 2024 roku. Wyjaśniła, że zespół ma za zadanie zbadać skalę ww. zjawisk w prokuraturze, ocenić dotychczas obowiązujące w tym zakresie procedury, a przede wszystkim opracować i wdrożyć jednolite dla wszystkich jednostek, transparentne i skuteczne standardy i procedury antymobbingowe i antydyskryminacyjne.

"Podstawowym zadaniem zespołu jest zdiagnozowanie rzeczywistej skali mobbingu, dyskryminacji oraz molestowania we wszystkich jednostkach prokuratury w Polsce" - podkreślono w komunikacie.

Zespół ma ustalić, jaka była liczba zgłoszeń i spraw prowadzonych w oparciu o dotychczas obowiązujące procedury, liczba postępowań przed sądami i ich wyniki. Dokona przeglądu oraz oceni skuteczność dotychczas stosowanych procedur i środków, w tym w zakresie właściwej ochrony sygnalistów i osób zgłaszających praktyki mobbingowe lub dyskryminacyjne.

Zadaniem zespołu jest również zebranie i porównanie danych dotyczących równego dostępu kobiet i mężczyzn do zatrudnienia w jednostkach prokuratury, stanowisk kierowniczych na wszystkich szczeblach, awansu zawodowego, szkoleń, specjalizacji zawodowej i równego wynagrodzenia za pracę jednakowej wartości.

Zespół zakończy swoją pracę opublikowaniem raportu, na bazie którego opracowane zostaną, a następnie wdrożone "jednolite ogólnopolskie standardy oraz procedury antymobbingowe, antydyskryminacyjne oraz zapobiegające molestowaniu, gwarantujące bezstronność, rzetelność i obiektywizm prowadzonych postępowań wyjaśniających, a także zapewniające równouprawnienie kobiet i mężczyzn, uwzględniające zasady wynikające z prawa pracy, jak i prawa międzynarodowego".

Pracami zespołu pokieruje prokurator Aleksandra Antoniak-Dróżdż - pełnomocniczka prokuratora krajowego ds. przeciwdziałania praktykom mobbingowym, dyskryminacyjnym i molestowania. W skład zespołu powołano także dwóch prokuratorów (Aleksandrę Malinowską-Bizon i Karolinę Staros) i urzędnika prokuratury.

W komunikacie przekazano, że w piątek, 19 kwietnia przewodnicząca zespołu, prokurator Aleksandra Antoniak-Dróżdż, wysłała do wszystkich pracowników prokuratury list, w którym informuje o powstaniu zespołu oraz o jego celach i zadaniach.

"W liście tym podkreśliła, że doskonale zdaje sobie sprawę z wagi problemu mobbingu, dyskryminacji i molestowania w prokuraturze. Oceniła, że dotychczasowe procedury były iluzoryczne i nieskuteczne. Dodatkowo, podkreśliła konieczność zbadania zjawiska mobbingu, dyskryminacji i molestowania w prokuraturze jako problemu o charakterze systemowym" - dodano.

Zaznaczono, że ponadto pełnomocnik poinformowała, iż po utworzeniu stosownych procedur wszyscy pracownicy prokuratury zostaną poinformowani o sposobie i formie kierowania do zespołu informacji oraz zawiadomień na temat praktyk mobbingu, dyskryminacji oraz molestowania.

"Wyraziła przekonanie, że prace zespołu doprowadzą do rzeczywistej zmiany w zakresie przeciwdziałania mobbingowi, dyskryminacji i molestowaniu w prokuraturze" - przekazano.(PAP)

kh/