W minionym tygodniu marszałek Sejmu poinformował, że wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Jeśli konieczna będzie druga tura, odbędzie się ona 1 czerwca. Hołownia zapowiedział też, że postanowienie o zarządzeniu wyborów wyda rano w środę 15 stycznia. Dopiero po jego opublikowaniu w Dzienniku Ustaw formalnie ruszy kampania wyborcza.
Szef PKW Sylwester Marciniak powiedział PAP, że projekt postanowienia marszałka Sejmu o zarządzeniu wyborów prezydenckich wraz z kalendarzem wyborczym w poniedziałek został pozytywnie zaopiniowany przez PKW.
W związku z tym, że termin wyborów prezydenckich to 18 maja, kalendarz wyborczy będzie stanowił, że do 24 marca (poniedziałek) będzie czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta. Kolejnym krokiem prezydenckiej kampanii wyborczej będzie zgłoszenie kandydata na prezydenta - będzie na to czas do 4 kwietnia (piątek) do godz. 16.
Prezydent jest wybierany na pięcioletnią kadencję i może być ponownie wybrany tylko raz. Prezydentem może zostać polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat.
Wybory prezydenckie to nie jedyna elekcja, która czeka nas w tym roku. Na 16 marca prezydent Andrzej Duda zamierza zarządzić wybory uzupełniające do Senatu w okręgu 33, obejmującym część Krakowa (Stare Miasto, południowe i zachodnie dzielnice miasta). To konsekwencja zwolnienia miejsca w Izbie wyższej przez Bogdana Klicha, który został powołany na chargé d’affaires Ambasady RP w Stanach Zjednoczonych.
Jak poinformował szef PKW, również projekt postanowienia prezydenta ws. zarządzenia wyborów uzupełniających do Senatu został pozytywnie zaopiniowany przez PKW.(PAP)
reb/ par/ grg/