Od 1 września powszechny program szczepień przeciw HPV został rozszerzony i obejmuje dzieci od 9. do 14. roku życia. Zmiany umożliwiają również wykonanie szczepień we wszystkich placówkach podstawowej opieki zdrowotnej, które realizują szczepienia ochronne, jak też realizację szczepień przez POZ w szkołach podstawowych.
Szefowe resortów edukacji i zdrowia - Barbara Nowacka i Izabela Leszczyna - wzięły w środę udział w konferencji prasowej poświęconej szczepieniom przeciw HPV. Poinformowały, że dzięki programowi Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej szczepienia te będą odbywały się w szkołach podstawowych.
"Rak szyjki macicy, nowotwór głowy, nowotwór krtani to są choroby, o których słyszymy bardzo często. Są chorobami, które również przynoszą śmiertelne żniwo. Możemy zapobiec, możemy wyeliminować tę chorobę nowotworową dzięki akcji zdrowotnej i edukacyjnej w szkołach" - podkreśliła ministra edukacji.
Przypomniała, że wraz z ministrą zdrowia wystosowała list do dyrektorów szkół. "Za pośrednictwem kuratoriów prosiliśmy o włączenie się w tę wielką akcję. W akcję, która się właśnie zaczyna" - powiedziała Nowacka. Przypomniała też, że we wtorek wraz z ministrą Leszczyną i ekspertami medycznymi wzięła udział w webinarze dla dyrektorów szkół na temat szczepień przeciw HPV, o programie i jego zasadności.
Szefowa MEN podkreśliła, że szczepienie dziecka w szkole będzie odbywać się za zgodą rodziców. "Rodzice nie będą musieli tracić czasu, żeby pójść do POZ, żeby tam zaszczepić dziecko" – mówiła. Dodała, że szczepienia przeprowadzą specjaliści. Poprzedzone będą akcją edukacyjną.
Zaapelowała do nauczycieli, by na zebraniach z rodzicami, które odbędą się w najbliższych dniach, tygodniach, mówili o programie szczepień przeciw HPV. Zaznaczyła, że choć program bezpłatnych szczepień dotyczy dzieci chodzących do szkół podstawowych, to szczepić się przeciw HPV mogą też starsze nastolatki i osoby dorosłe.
Minister Leszczyna także poinformowała, że do szkół wysłany został pakiet informacyjny dotyczący szczepień przeciwko HPV zawierający m.in. przewodnik dla dyrektora szkoły i scenariusze lekcji dla nauczycieli. Podkreśliła, że szczepienie przeciwko wirusowi HPV oferowane uczniom szkół podstawowych jest bezpłatne i dobrowolne - rodzic może wyrazić zgodę na zaszczepienie dziecka lub tego nie zrobić.
Zwróciła się do dyrektorów szkół podstawowych, by zgłaszali swoje placówki do programu. "To wasza autonomiczna decyzja, ale apeluję, zróbcie to dla naszych dzieci" - powiedziała szefowa MZ.
Przypomniała, że zainteresowana udziałem w programie szkoła powinna skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej i umówić się na termin - jeden lub kilka, w którym wykonane zostaną szczepienia. Jeśli szkoła nie wie, z którą przychodnią powinna się skontaktować, informacji może udzielić lokalny sanepid.
"Apeluję do lekarzy rodzinnych - zaangażujmy się wspólnie, podarujmy szczepionkę naszym dzieciom" - powiedziała. Program szczepień ma być rozszerzany. "Oczywiście w przyszłym roku będziemy chciały obejmować programem kolejne roczniki" - powiedziała. "W perspektywie lat możemy uwolnić całe pokolenia Polek i Polaków od raków wywoływanych przez wirusa HPV" - zaznaczyła Leszczyna.
Od 1 września dostęp do dwóch rodzajów szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV): dwuwalentnej i dziewięciowalentnej w ramach powszechnego i dobrowolnego programu mają dziewczęta i chłopcy w wieku 9-14 lat.
Szczepionka dwuwalentna działa przeciw dwóm typom wirusa HPV: 16 i 18. Zapobiega wystąpieniu zmian przednowotworowych narządów płciowych i odbytu oraz rakowi szyjki macicy i rakowi odbytu, związanych z onkogennymi typami HPV.
Szczepionka dziewięciowalentna Gardasil działa przeciw dziewięciu patogenom wirusa brodawczaka ludzkiego, a mianowicie: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58. Chroni przed zmianami przednowotworowymi narządów płciowych i odbytu, rakiem szyjki macicy, rakiem odbytu i dodatkowo przed wystąpieniem brodawek narządów płciowych (kłykcin kończystych) związanych przyczynowo z zakażeniem określonymi typami wirusa. Zgodnie z Narodową Strategią Onkologiczną, do końca 2028 r. zaszczepionych przeciwko HPV miałoby zostać przynajmniej 60 proc. dziewcząt i chłopców w wieku dojrzewania.
dsr/ iżu/ akar/ agz/ ktl/ grg/