O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

W Szwecji odkryto nowy, egzotyczny gatunek kleszcza

W Szwecji odkryto nowy, egzotyczny gatunek kleszcza o nazwie Dermacentor marginatus - poinformował w czwartek szwedzki Państwowy Instytut Weterynarii (SVA). Ten rodzaj pajęczaka naturalnie występuje na południu Europy, Iranie, Kazachstanie i na obszarach górskich Azji Środkowej.

Zbliżenie pod mikroskopem na kleszcza, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA
Zbliżenie pod mikroskopem na kleszcza, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

Gatunek nazwany w Szwecji pstrym kleszczem owczym został znaleziony w regionie Sztokholmu. Do badań trafił dzięki programowi monitoringu pasożytów, który umożliwia każdemu przesłanie ekspertom nietypowych okazów.

Według komunikatu SVA, Dermacentor marginatus może przenosić niebezpieczne wirusy, w tym wywołujące krymsko-kongijską gorączkę krwotoczną. W przekazanych do analiz kleszczach nie znaleziono tego patogenu, trwają analizy obecności innych wirusów i bakterii, w tym drobnoustroju Coxiella burnetti, wywołującego gorączkę Q, zwaną kozią grypą.

Zdaniem naukowców, choć w Szwecji znaleziono dopiero pojedyncze sztuki pstrego kleszcza owczego, to wraz ze zmianami klimatycznymi i wzrostem temperatur można spodziewać się rozprzestrzenienia tego gatunku. Na obecność nowych gatunków kleszczy w Skandynawii wpływ mają również migracje ludzi i zwierząt, a także rozwój turystyki.

Szwedzkie służby weterynaryjne zachęcają do przesyłania znalezionych na terenie kraju kleszczy. Najpierw jednak należy wysłać przez stronę internetową tej instytucji zdjęcie okazu. Eksperci prowadzą również bloga, na którym dzielą się wynikami swoich badań. "Ważne jest, aby możliwie wcześnie sporządzić mapę występowania egzotycznych gatunków kleszczy, aby móc lepiej przygotować się na przypadki zakażenia zwierząt lub ludzi" - podkreśliła Anna Omazic, naukowiec SVA.

 

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

sma/

Zobacz także

  • Ptaki. Fot PAP/Lech Muszyński

    Ptaki migrujące i pasażerowie na gapę. Czy inwazyjne kleszcze mogą rozpowszechniać nowe choroby?

  • Tablica ostrzegająca przed kleszczami ustawiona przed wejściem do lasu, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Michał Zieliński

    Wojewoda małopolski: w Małopolsce problem boreliozy większy niż w innych rejonach

  • Kleszcz Hyalomma marginatum fot. Wikipedia/Adam Cuerden

    Kleszcze afrykańskie już w Polsce. Mogą przenosić wirusa o śmiertelności do 60 proc.

  • Ostrzeżenie przed kleszczami (zdjęcie ilustracyjne) Fot. PAP/Michał Zieliński

    Kleszcza najłatwiej spotkać w wilgotnych lasach liściastych i mieszanych. W jaki sposób się chronić?

Serwisy ogólnodostępne PAP