"Czy warunkiem wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej powinna być zgoda na ekshumację ofiar rzezi wołyńskiej?" - zostali zapytani uczestnicy opublikowanego w niedzielę sondażu SW Research dla rp.pl. Jak wskazują wyniki - 52,6 proc. badanych zgadza się, że powinno być to warunkiem wejścia tego kraju do UE. Negatywnej odpowiedzi na pytanie udzieliło 19,6 proc. respondentów, z kolei pozostałe 27,8 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie. Pozytywnej odpowiedzi na pytanie udzieliło 60,4 proc. mężczyzn i 45,7 proc. kobiet, a negatywnej 18,4 proc. mężczyzn i 20,8 proc. kobiet.
Badanie zostało przeprowadzone wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 24-25 września 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne - wskazuje rp.pl.
Przy okazji publikacji wyników badania - portal przypomniał, że w lipcu wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził w Polsacie, że "Ukraina nie może zostać przyjęta do UE, dopóki Warszawa i Kijów nie rozwiążą kwestii rzezi wołyńskiej". "Uważam, że bez zakończenia tej sprawy, bez uszanowania i upamiętnienia ofiar nie ma mowy o wejściu Ukrainy do Unii Europejskiej" – dodał miesiąc później w rozmowie z Polskim Radiem.
Podobne stanowisko zajął premier Donald Tusk, który - jak przypomniano w rp.pl - powiedział w sierpniu, że Ukraina nie będzie członkiem UE bez polskiej zgody. "Nie zamierzam upominać Ukraińców, którzy heroicznie walczą, ale będę coraz dobitniej tłumaczył, że uregulowanie trudnych spraw historycznych jest niezbędne dla dalszego rozwoju naszych relacji" - powiedział. Była to reakcja na słowa byłego szefa ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeby, który pytany o sprawę stwierdził, by "zostawić historię historykom”.
Rzeź wołyńska
Rzeź wołyńska to dokonane przez Ukraińców w latach 1943-1945 ludobójstwo na Polakach na terenach Wołynia i Galicji Wschodniej. Ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej zostały zablokowane przez stronę ukraińską. Wiosną 2017 r. ukraiński IPN wydał zakaz poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy. Ani administracja prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, ani rząd premiera Ukrainy Denysa Szmyhala, nie zmieniły tej decyzji.
Ukraina złożyła wniosek o przyjęcie do UE po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na ten kraj 24 lutego 2022 r. Obecnie Ukraina ma status państwa-kandydata do UE. (PAP)
bpk/ jpn/ ał/