Ostatni etap szczepień na tym obszarze miał rozpocząć się w środę i objąć ponad 119 tys. dzieci. Jednak obecne warunki w północnej części Strefy Gazy, w tym ataki na infrastrukturę cywilną, uniemożliwiają bezpieczne poruszanie się, co sprawia, że dzieci nie mogą dotrzeć na szczepienia. W takich okolicznościach bardzo utrudniona jest też praca personelu medycznego.
Już ponad 440 tys. dzieci poniżej 10. roku życia otrzymało w centralnej i południowej części Strefy Gazy drugą dawkę szczepionki przeciwko polio. Stanowi to 94 proc. celu szczepień na tych obszarach.
Kampanie szczepień przeciwko polio rozpoczęto po potwierdzeniu przez WHO pierwszego od 25 lat przypadku tej choroby w Strefie Gazy. Szczepienia rozpoczęto 1 września, a ich celem było podanie szczepionki 640 tys. dzieci w wieku poniżej 10 lat.
Polio, zwane również chorobą Heinego-Medina, jest wywoływane przez wirus o tej samej nazwie. Jest to wysoce zaraźliwa choroba, która atakuje najczęściej dzieci poniżej piątego roku życia. Przenosi się drogą pokarmową i kropelkową przez kontakt z osobą zakażoną oraz przedmiotami przez nią skażonymi. Polio może prowadzić do paraliżu, niepełnosprawności lub śmierci. W 1988 roku rozpoczęto Globalną Inicjatywę na rzecz Zwalczania Polio, która doprowadziła do wyeliminowania choroby w większości państw świata.
ek/ szm/ sma/