Wiceminister obrony Ukrainy: w obwodzie donieckim siły zbrojne umacniają się na osiągniętych pozycjach [RELACJA NA ŻYWO]

2023-08-16 08:03 aktualizacja: 2023-08-17, 09:32
Walki na Doniecku. Fot. PAP/Diego Herrera Carcedo / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM
Walki na Doniecku. Fot. PAP/Diego Herrera Carcedo / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM
Siły ukraińskie wyzwoliły miejscowość Urożajne w obwodzie donieckim i umacniają się na osiągniętych pozycjach – poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar w komunikacie na serwisie Telegram. "Urożajne zostało wyzwolone. Nasi obrońcy umacniają się na osiągniętych pozycjach. Działania ofensywne trwają" - napisała Malar na serwisie Telegram.

07:40 Wagnerowcy nie mają nic do stracenia. Przyszli walczyć dla pieniędzy i skrócenia kary więzienia, różnią się też wyglądem i mają inne mundury - powiedział fotoreporterowi PAP Leszkowi Szymańskiemu dowódca ukraińskiego plutonu zwiadowczego Mykoła Snitko.

07:28 Czasami pole bitwy było tak usłane rannymi, że samochody ewakuujące poszkodowanych przez przypadek przejeżdżały po ich ciałach - powiedział gazecie "New York Times" ukraiński wojskowy Władysław Ruziew.

28-letni żołnierz przyznał, że ma traumę po tym, co widział na wojnie z Rosją. Zaznaczył, że ma powtarzające się koszmary o tym, jak jego jednostka zimą mierzyła się z ciągłymi atakami ze strony rosyjskich wojsk, a wielu wojskowych traciło kończyny.

"Czasami ziemia była tak usłana rannymi, że pojazdy ewakuacyjne przejeżdżały przez przypadek, w chaosie, po ich ciałach" - powiedział.

Gazeta napisała, że Ukraina nie nadąża z leczeniem traum psychologicznych żołnierzy.

22:02 Ukraina nie otrzyma zaproszenia na szczyt grupy G20 w stolicy Indii Delhi, planowany w dniach 9-10 września; podjęliśmy taką decyzję, ponieważ G20 zajmuje się kwestiami wzrostu i rozwoju gospodarczego, a rozwiązywanie konfliktów to kompetencja Rady Bezpieczeństwa ONZ - oświadczył w środę szef indyjskiego MSZ Subrahmanyam Jaishankar.

Zaprosiliśmy w charakterze gości dziewięć państw - Hiszpanię, Holandię, Bangladesz, Nigerię, Mauritius, Egipt, Oman, Singapur i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Utrzymujemy bliskie relacje z Ukrainą, o czym świadczą wcześniejsze spotkania premiera Narendry Modiego z przedstawicielami władz w Kijowie - podkreślił Jaishankar podczas briefingu prasowego w Delhi. Wypowiedź ministra przytoczyła hiszpańska agencja EFE.

21:47 Już jest oczywiste, że nie będziemy mogli obronić Ukrainy samolotami F-16 tej jesieni ani zimy - powiedział pułkownik Jurij Ihnat, rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych, cytowany przez portal RBK-Ukraina. Podkreślił, że w F-16 pokładano duże nadzieje, ponieważ maszyny te mogły stać się częścią obrony powietrznej i mogły pomóc Ukrainie obronić się przed rosyjskimi rakietami.

Ihnat zaznaczył jednocześnie, że "jakby nie było, sprawa ta ruszyła z miejsca". "Wiemy, że nasi piloci w najbliższym czasie będą się szkolić. Ale jednocześnie trzeba wzmacniać naszą obronę przeciwlotniczą" - podsumował rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych.

W piątek dziennik "Washington Post" za źródłami w rządzie i Siłach Zbrojnych Ukrainy napisał, że grupa ukraińskich pilotów, którzy jako pierwsi zostali wytypowani do udziału w szkoleniach na amerykańskich samolotach wielozadaniowych F-16, nie ukończy tych treningów przed latem 2024 roku.

Ministrowie z 11 państw NATO powołali w lipcu na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie koalicję w celu szkolenia ukraińskich pilotów i mechaników w użyciu i obsłudze samolotów F-16. Pod koniec czerwca Departament Stanu USA informował, że wnioski od sojuszników są rozpatrywane, ale cała procedura dostarczenia F-16 może potrwać kilka miesięcy. 

20:55 Ukraina zrobiła ważny krok ku przywróceniu swobody żeglugi na Morzu Czarnym. Pierwszy cywilny statek przepłynął nowym ukraińskim korytarzem humanitarnym, wypływając z odeskiego portu. Teraz zmierza do Bosforu - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Jak dodał, Ukraina oficjalnie poinformowała o działaniu korytarza Międzynarodową Organizację Morską, która potwierdziła suwerenne prawo Ukrainy do regulowania nawigacji i wezwała Rosję do zaprzestania wysuwania gróźb i do przestrzegania konwencji międzynarodowych.

"Morze ma być bezpieczne dla wszystkich. To jest zasadnicze dla Ukrainy i dla naszych partnerów. Swoboda i bezpieczeństwo żeglugi to fundamentalne zasady stosunków międzynarodowych" - oznajmił ukraiński prezydent.

Wcześniej w środę Zełenski poinformował, że minionej nocy siły rosyjskie już po raz siódmy w ciągu miesiąca przeprowadziły zmasowany atak na portową infrastrukturę Ukrainy.

20:45 Ukraina/ Ambasador USA: rosyjskie ataki na cele cywilne wzmacniają naszą determinację na rzecz wsparcia Ukrainy

Rosyjskie bezczelne, nielegalne ataki na infrastrukturę cywilną tylko wzmacniają naszą determinację na rzecz wsparcia Ukrainy i tych osób na całym świecie, które są zależne od eksportu ukraińskich produktów rolnych - zadeklarowała w środę na Twitterze ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink. Dyplomatka odniosła się w ten sposób do kolejnego ostrzału magazynów zbożowych nad Dunajem, przeprowadzonego przez Rosjan w nocy z wtorku na środę. "Rosja ponownie uderza w ciągu nocy w ukraińską infrastrukturę portową i światowe dostawy żywności" - zauważyła Brink. Ambasador określiła działania Kremla mianem "oburzających".

W ataku rosyjskich dronów na nasz port rzeczny uszkodzone zostały magazyny zbożowe. Nikt nie zginął ani nie został ranny - poinformował wcześniej Ołeh Kiper, gubernator obwodu odeskiego na południu Ukrainy.

19:44 Celem rosyjskich wojsk prowadzących ofensywę pod Kupiańskiem w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy jest zajęcie tego miasta; sytuacja staje się coraz trudniejsza, lecz podjęliśmy kilka ważnych decyzji, które wzmocnią naszą obronę - oznajmił dowódca ukraińskich sił lądowych generał Ołeksandr Syrski.

Przeciwnik każdego dnia próbuje atakować oddziałami szturmowymi, złożonymi głównie z więźniów zmobilizowanych w zakładach karnych. Te działania podejmowane są na różnych odcinkach frontu w pobliżu Kupiańska - przekazał Syrski, który odwiedził ukraińskich dowódców na kierunkach kupiańskim, łymańskim i bachmuckim.

W ocenie rzecznika Wschodniego Zgrupowania Wojsk Ukrainy Serhija Czerewatego najeźdźcy chcą opanować Kupiańsk i nacierają pod Łymanem z dwóch powodów. Kluczowym celem wroga jest rozciągnięcie linii frontu i zmuszenie Ukraińców do przerzucenia części sił z obwodów zaporoskiego i donieckiego, gdzie trwa kontrofensywa przeciwko Rosjanom. Przeciwnik chce też wziąć rewanż za dotkliwą porażkę w obwodzie charkowskim, w tym utratę Kupiańska, we wrześniu ubiegłego roku.

Ukraińskie władze cywilne i wojskowe od kilku tygodni informują o trudnej sytuacji pod Kupiańskiem, gdzie trwa próba ofensywy sił rosyjskich. 10 sierpnia ogłoszono początek obowiązkowej ewakuacji mieszkańców 37 miejscowości z rejonu (powiatu) kupiańskiego. Wielu cywilów odmawia jednak podporządkowania się temu zarządzeniu. Utrata Kupiańska po raz drugi byłaby poważnym ciosem dla Ukrainy. Zwłaszcza w sytuacji, gdy kontrofensywa na południu kraju nie przyniosła, jak dotąd, znaczących sukcesów - zauważyła agencja Reutera. 

18:45 Rosyjskie wojska ostrzelały w środę w godzinach popołudniowych teren gminy Meżowa w obwodzie dniepropietrowskim, a także kilka miejsc w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy; zginęły dwie osoby, w tym 18-letni chłopak, natomiast pięć zostało rannych - powiadomiły władze tych dwóch regionów.

"Zwyrodnialcy. Rosyjscy terroryści zabili 18-letniego chłopca. (...) Lekarze do samego końca próbowali go uratować. Zrobili wszystko, co mogli. Ponadto ucierpiało czworo ludzi, w tym dziecko. Ta dziewczynka ma dopiero dwa lata! Będzie leczona w ambulatorium, stan jej zdrowia (jest oceniany) jako zadowalający" - relacjonował na Telegramie gubernator obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak.

Tragiczne doniesienia przekazała też administracja Chersońszczyzny, która poinformowała o śmierci 54-letniego mieszkańca wsi Lwowe i rannym 71-letnim mężczyźnie z Chersonia.

W środę rano gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko oznajmił, że w ciągu minionej doby w rosyjskich ostrzałach zginęło czworo cywilów z tego regionu - dwie osoby w Kramatorsku, a także po jednej w Siwersku i Jampilu 

17:22 Brytyjskie firmy „boją się handlu z Ukrainą” z powodu groźby zamknięcia im konta bankowego. Jak pisze portal Politico banki często zamykają rachunki brytyjskim firmom, które handlują z ukraińskimi przedsiębiorstwami, z powodu obaw związanych m.in. z praniem brudnych pieniędzy.

Te informacje zostały zawarte w liście, jaki do brytyjskiego ministra skarbu Andrew Griffitha wysłał współprzewodniczący Brytyjsko-Ukraińskiej Izby Handlowej (BUCC) Bate Toms.

Jego zdaniem brytyjskie firmy coraz bardziej „boją się handlu z Ukrainą z Wielkiej Brytanii” ze względu na ryzyko zamknięcia konta. List, datowany na 26 lipca, zawiera informacje, że BUCC otrzymało wiele skarg od firm, którym zamknięto konta bankowe – lub ich próby założenia konta zostały odrzucone – z powodu transakcji na Ukrainie.

16:17 Przyspieszenie „sprawiedliwego zakończenia” wojny z Rosją jest możliwe poprzez nasilenie sankcji wobec Moskwy, przyspieszenie dostaw broni dla Ukrainy oraz izolację najwyższego kierownictwa Kremla – ocenił w środę doradca kancelarii ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak.

Przedstawiciel Wołodymyra Zełenskiego uznał, że dla szybszego finału otwartej fazy wojny, którą Rosja prowadzi przeciwko jego państwu od lutego ubiegłego roku, konieczne jest rozwiązanie trzech problemów.

„Omijanie sankcji i produkcja rakiet w Rosji. Rozwiązanie: albo oficjalna zmiana statusu Rosji na państwo terrorystyczne, albo brutalne surowe sankcje wtórne wobec prywatnych pośredników” – napisał Podolak na Twitterze.

15:30 Na Białorusi zarejestrowano spółkę Grupa Wagner, mającą świadczyć "usługi szkoleniowe" - pisze w środę niezależny portal Zerkalo. Jak dodaje, to już druga firma zarejestrowana w tym kraju przez Jewgienija Prigożyna, szefa rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera.

Informacje o spółce Grupa Wagner opublikowano w państwowym rejestrze osób prawnych i przedsiębiorców ministerstwa sprawiedliwości Białorusi.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Grupa Wagner została zarejestrowana 4 sierpnia 2023 roku. Adres podmiotu to wieś Cel w rejonie osipowiczowskim. Jak podkreśla Zerkalo, właśnie w tej miejscowości znajduje się obóz, do którego przybyli najemnicy Grupy Wagnera.

15:18 135 mln euro unijnych środków pierwotnie zaplanowane na programy współpracy z Rosją i Białorusią zostanie przekazane na wzmocnienie współpracy z Ukrainą i Mołdawią - podała Komisja Europejska.

„Decyzja o zerwaniu pierwotnie planowanej współpracy z Rosją i Białorusią w ramach naszych programów Interreg jest wynikiem brutalnej wojny Rosji z Ukrainą. Cieszę się, że środki, które pierwotnie zaplanowaliśmy na tę współpracę, będą teraz zasilać programy UE z Ukrainą i Mołdawią. Pomoże to zacieśnić współpracę (...) z partnerami ukraińskimi i mołdawskimi” - powiedziała komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira.

Finansowanie to może wspierać szereg działań, w tym tzw. korytarze solidarności i rozwój transgranicznych połączeń transportowych, usługi zdrowotne, projekty edukacyjne i badawcze, programy włączenia społecznego, a także wzmacnianie zdolności instytucjonalnych władz publicznych Ukrainy i Mołdawii.

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę Komisja początkowo zawiesiła współpracę z Rosją i Białorusią w ramach programów Interreg. Doprowadziło to do redystrybucji 26 mln euro na wsparcie programów współpracy z Ukrainą i Mołdawią. Środowa decyzja dokonuje redystrybucji pozostałych środków finansowych z okresu 2021–2027 w ten sam sposób.

15:01 Najnowszy rosyjski atak na ukraińską infrastrukturę portową na Dunaju nie pozostał niezauważony w Rumunii, gdzie MSZ podkreśliło, że Rosja zagraża bezpieczeństwu żeglugi także na Morzu Czarnym. Komentatorzy wskazują, iż eksport przez Rumunię, do czego w następstwie wojny została zmuszona Ukraina, stwarza wiele nowych problemów także dla Bukaresztu.

"Zdecydowanie potępiam powtarzające się rosyjskie ataki na niewinnych ludzi, infrastrukturę cywilną, w tym na silosy zbożowe w ukraińskich portach Reni i Izmaił. Poprzez te rażące naruszenia prawa międzynarodowego Rosja dalej zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu i żeglugi na Morzu Czarnym" - napisała na platformie X, dawnym Twitterze, minister spraw zagranicznych Rumunii Luminita Odobescu.

"Strategia armii rosyjskiej polega na niszczeniu zdolności portów Ukrainy w celu pozbawienia ich dochodów, które mogłyby uzyskać z eksportu zboża. W tym sensie porty Reni i Izmaił są ważnym elementem rosyjskiej strategii, ponieważ przez te kanały może być eksportowana duża część ukraińskiej pszenicy" - skomentował rumuński analityk wojskowy Marian Zidaru w programie stacji Antena 3.

13:11 Żołnierz ukraińskiego pułku Azow Andrij Bohdan został skazany na 25 lat pozbawienia wolności przez sąd w okupowanym przez wojska rosyjskie Doniecku - podał w środę portal Suspilne. Bohdan od maja 2022 r. jest w niewoli rosyjskiej, miejsce jego pobytu jest nieznane.

Wyrok zapadł 14 sierpnia br. Już wcześniej sądy na okupowanych przez Rosję ziemiach obwodu ługańskiego i donieckiego wydawały wieloletnie wyroki wobec ukraińskich jeńców, którzy trafili do niewoli - przypomniało Radio Swoboda (ukraińska redakcja Radia Wolna Europa/Radia Swoboda).

13:02 Dziennikarki rosyjskich mediów niezależnych: Jelena Kostiuczenko i Irina Babłojan padły ofiarami prób otrucia jesienią 2022 roku, odpowiednio w Monachium i Tbilisi, a wiosną br. próbowano otruć Natalię Arno, szefową fundacji Wolna Rosja - podał w środę portal Insider.

To "nowa fala otruć dziennikarzy i aktywistów, którzy wyjechali z Rosji" - ocenił niezależny portal. Insider podkreślił, że publikuje doniesienia o możliwych próbach otrucia, by ostrzec osoby, które ze względów politycznych wyemigrowały z Rosji i powinny teraz zadbać o swoje bezpieczeństwo, bo mogą stać się celem rosyjskich służb specjalnych.

12:03 Siły ukraińskie wydają się robić postępy w obwodzie ługańskim na wschodzie kraju i w zachodniej części obwodu zaporoskiego, ale na południu obrona rosyjska utrudnia Ukraińcom kontrofensywę - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

W raporcie dotyczącym wydarzeń na froncie 15 sierpnia br. amerykański think tank podaje, że Ukraińcy prowadzili działania kontrofensywne na co najmniej trzech odcinkach: na kierunku Bachmutu w obwodzie donieckim, Melitopola (zachodnia część obwodu zaporoskiego) i Berdiańska (na pograniczu obwodów zaporoskiego i donieckiego).

ISW przekazuje, że w obwodzie ługańskim siły ukraińskie, jak się wydaje, przesunęły się naprzód na południe od Dibrowy - miejscowości leżącej 7 km na południowy zachód od Kreminnej.

ISW zauważa, że ukraiński ekspert wojskowy Petro Czernyk wyjaśnił, iż kontrofensywa na południu postępuje powoli, bo siły ukraińskie zmagają się tam z trzema liniami umocnień rosyjskich. Pierwszą linię stanowią szerokie na kilka kilometrów pola minowe, drugą - pozycje artylerii, a trzecią - pozycje tyłów.

11:46 Morskie drony, którymi Ukraina uderzyła w lipcu w most na okupowany przez Rosję Krym oraz zaatakowała rosyjski okręt desantowy Oleniegorskij Gorniak i tankowiec SIG, to własne konstrukcje specjalistów Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, powstające w podziemnej fabryce  – oświadczył szef SBU Wasyl Maluk.

„Morskie drony nawodne są unikatowym tworem SBU. Nie są w to zaangażowane żadne prywatne firmy. To właśnie te drony zaatakowały Krymski Most w lipcu 2023 r. oraz (okręt) Oleniegorskij Gorniak i tankowiec SIG” – powiedział w komentarzu dla CNN, cytowanym w środę na stronie internetowej SBU.

11:16 Morskie drony, którymi Ukraina uderzyła w lipcu w most na okupowany przez Rosję Krym oraz zaatakowała rosyjski okręt desantowy Oleniegorskij Gorniak i tankowiec SIG, to własne konstrukcje specjalistów Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, powstające w podziemnej fabryce – oświadczył szef SBU Wasyl Maluk.

„Morskie drony nawodne są unikatowym tworem SBU. Nie są w to zaangażowane żadne prywatne firmy. To właśnie te drony zaatakowały Krymski Most w lipcu 2023 r. oraz (okręt) Oleniegorskij Gorniak i tankowiec SIG” – powiedział w komentarzu dla CNN, cytowanym w środę na stronie internetowej SBU.

Maluk wyjaśnił, że morskie drony powstają przy współpracy fachowców z SBU z cywilnymi inżynierami i informatykami, a maszyny te budowane są w podziemnej fabryce.

„Nasze drony produkowane są w jednej z podziemnych fabryk na terytorium Ukrainy. Dziś opracowujemy i realizujemy bardzo dużo ciekawych operacji, w tym na Morzu Czarnym. Zapewniam was, że będzie to niespodzianka, szczególnie dla naszych wrogów” – podkreślił Maluk.

Ujawnił, że drony, z pomocą których uszkodzony został most prowadzący z Rosji na Krym, noszą nazwę „Sea Baby”. W tłumaczeniu na język ukraiński jest to „morski maluk”, co brzmi tak samo, jak nazwisko szefa SBU.

09:07 Z portu w Odessie wypłynął w środę kontenerowiec, który pozostawał tam od 24 lutego 2022 roku, tj. początku agresji Rosji przeciwko Ukrainie.  Powiadomił o tym ukraiński parlamentarzysta Ołeksij Honczarenko. To pierwsza jednostka wykorzystująca utworzony niedawno przez Ukrainę korytarz humanitarny - podała agencja Ukrinform.

Kontenerowiec Joseph Schulte przewozi ponad 30 tys. ton ładunku, tj. ponad 2,1 tys. kontenerów, w tym z żywnością - napisał Honczarenko na serwisie Telegram. Według jego słów kontenerowiec pływa pod banderą Hongkongu. 

08:51 Na okupowanym Krymie Rosjanie mają coraz większe problemy z logistyką, półwysep "coraz bardziej przypomina wyspę w sensie logistycznym" - oświadczyła w środę Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego "Południe" - wojsk ukraińskich na południu kraju.

"Półwysep (Krymski) rzeczywiście coraz bardziej przypomina wyspę w sensie logistycznym, dlatego że logistyka jest utrudniona i wolniejsza" - powiedziała Humeniuk, cytowana przez portal Ukrinform. Zastrzegła przy tym, że szlaki dostaw wciąż działają, choć są przeciążone. Rzeczniczka zauważyła, że Rosjanie używają tych samych tras zarówno dla dostaw wojskowych, jak i cywilnych. Starają się naprawiać mosty, w tym zbudowany po aneksji Krymu most nad Cieśniną Kerczeńską.

07:37 Siły ukraińskie wyzwoliły miejscowość Urożajne w obwodzie donieckim i umacniają się na osiągniętych pozycjach – poinformowała w środę wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar w komunikacie na serwisie Telegram.

"Urożajne zostało wyzwolone. Nasi obrońcy umacniają się na osiągniętych pozycjach. Działania ofensywne trwają" - napisała Malar na serwisie Telegram. 

07:31 Rosyjskie źródła oficjalne twierdzą, że w obwodzie kałuskim, graniczącym z obwodem moskiewskim, pojawiła się i została zestrzelona w środę rano grupa aparatów bezzałogowych (dronów) - podaje agencja AFP i portal Ukrainska Prawda.

AFP informuje, że mowa jest o trzech dronach, które - według władz obwodu kałuskiego - zostały strącone.

Powołując się w szczególności na komunikat ministerstwa obrony w Moskwie, portal Ukrainska Prawda przekazał, iż Rosjanie twierdzą, że drony nie spowodowały ofiar ani szkód.

07:09 Rosja przeprowadziła w nocy z wtorku na środę kolejny atak przeciwko Ukrainie z użyciem dronów Shahed 136 i 131, wyprodukowanych w Iranie  - podał sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy w komunikacie na Facebooku. Sztab nie informuje o skutkach tego ataku.

Ze swej strony szef obwodu odeskiego na południu Ukrainy, Ołeh Kiper, dwukrotnie ostrzegł w nocy przed atakiem grupy dronów lecących w kierunku portu Izmaił, w pobliżu granicy ukraińsko-rumuńskiej w delcie Dunaju. Kiper wezwał mieszkańców do udania się do schronów. Ogłoszony alarm przeciwlotniczy został odwołany około godziny później.