Jak przypomniał wiceminister, który uczestniczył w uroczystości w Tarnowie, Inspektorat Wewnętrzny Służby Więziennej to nowa niezależna jednostka w ramach SW, powołana na mocy ubiegłorocznej reformy "Nowoczesne Więziennictwo" do zwalczania przestępczości za murami zakładów karnych. Tarnowski wydział – wskazał Woś - będzie docelowo realizował zadania w Polsce południowo-wschodniej, na obszarze województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i częściowo lubelskiego.
"Wszyscy wiemy, że środowisko penitencjarne jest specyficzne, że Służba Więzienna swoją pracę realizuje bardzo dobrze, na bardzo wysokim poziomie, chroni społeczeństwo przed sprawcami najcięższych przestępstw (…), ale jest to jednak środowisko zdemoralizowane, środowisko przestępcze i czasami zdarza się, że prowadzi, czy próbuje prowadzić swoją działalność przestępczą także zza krat" - wskazywał wiceszef resortu sprawiedliwości.
"My we współpracy z innymi służbami radziliśmy z tym sobie, natomiast intuicja, rożne raporty podpowiadały, że być może skala tej przestępczości za murami może być większa, niż te sprawy które są wykrywane (…). Służba Więzienna najlepiej zna specyfikę życia za murami i najlepiej może sobie poradzić z wypaleniem różnych patologii gorącym żelazem" - podkreślił Woś.
Według niego na mocy reformy nowa jednostka jest specsłużbą z uprawnieniami takimi, jakie mają inne służby w ramach swoich komórek wewnętrznych. Jej centrala znajduje się w Warszawie, a wydziały zamiejscowe – w wybranych miastach Polski.
"Już są pierwsze sukcesy, o których donosiły media, wyłapane zostały sprawy związane z handlem narkotykami, posiadaniem nielegalnych przedmiotów. We współpracy z innymi służbami były zatrzymania tych, którzy te narkotyki próbowali przerzucać do więzień" - powiedział Woś.
Szef Inspektoratu Wewnętrznego SW płk Zbyszko Nowak poinformował podczas uroczystości, że na służbę do nowej jednostki przystąpili zarówno funkcjonariusze Służby Więziennej jak i innych służb. Na swoim koncie mają oni już pierwsze sukcesy – wskazał.
"Jest to konglomerat bardzo istotny, że względu na to, że funkcjonariusze Służby Więziennej, posiadają unikatowe kompetencje i wiedzę, jaka jest potrzebna do działania na terenie zamkniętym, a w zestawieniu z funkcjonariuszami z doświadczeniem operacyjnym wszystko to możemy przekuć w sukces" - zaznaczył.
Jak poinformował płk Nowak, w zeszłym tygodniu funkcjonariusze z tarnowskiego wydziału zamiejscowego przeprowadzili pierwsze zadanie polegające na "zamknięciu kanału przerzutowego bezpośrednio do więzienia w Dębicy".
"Uważam, że działając w ten sposób dobrze wpisujemy się w system bezpieczeństwa Polski" - podkreślił szef IW SW.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
pp/