O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wiceminister zdrowia: chcemy, by diety, tak jak terapie, były ustalane indywidualnie dla pacjentów

Odpowiednia dieta wspomaga proces leczniczy. Doszliśmy to wniosku, że trzeba diety dostosować tak, by odpowiadały poszczególnym schorzeniom. Chcemy, by były ustalane indywidualnie dla pacjentów, tak jak terapie – powiedział PAP wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska.

Restauracja w szpitalu Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Restauracja w szpitalu Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Więcej

Minister zdrowia Katarzyna Sójka. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Minister Sójka: program "Dobry posiłek” wprowadzamy dla wszystkich pacjentów polskich szpitali

PiS opublikowało we wtorek rano w mediach społecznościowych drugi punkt swojego programu na kolejną kadencję. W krótkim nagraniu wideo minister zdrowia Katarzyna Sójka zapowiedziała wprowadzenie programu "Dobry posiłek" dla pacjentów polskich szpitali. Placówki mają otrzymać dodatkowe środki, a NFZ zadbać, by jakość żywienia była znacząco lepsza.

Kraska został zapytany przez PAP podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu we wtorek o zapowiedziany program.

"Leczenie pacjenta w szpitalu to nie jest tylko odpowiednia terapia i diagnostyka, ale także aspekty żywieniowe. Dieta w poszczególnych jednostkach chorobowych jest bardzo ważna. Ona wspomaga proces leczniczy – dlatego doszliśmy do wniosku, że trzeba te diety zdecydowanie zmienić, by posiłki były nie tylko smaczne, ale także, żeby właśnie były dedykowane poszczególnym schorzeniom" – powiedział.

Podkreślił, że ważne jest, aby odpowiednie posiłki dla poszczególnych pacjentów układali dietetycy we współpracy z lekarzami.

"Chcemy, by były one dobierane indywidualnie – tak jak terapia – dla konkretnego pacjenta. Chcemy także, aby te posiłki były elementem procesu leczniczego, żeby pacjent czuł się zaopiekowany także w tym zakresie. Program będzie prowadzony przez NFZ. On będzie kierował odpowiednie środki i będzie egzekwował, czy te środki będą przekazane właśnie na takie posiłki" – zaznaczył wiceszef MZ.

Kraska dodał też, że jest zwolennikiem rozwiązania, w którym szpitale mają własne kuchnie, a nie otrzymują posiłki dla pacjentów z zewnętrznych firm.

"To nie tylko powoduje, że pacjent ma ten posiłek dostarczony taki jak trzeba, ale także, kiedy jest kuchnia szpitalna, to posiłki mogą być dostarczane o różnych godzinach, np. dla pacjentów, którzy o różnych porach są na badaniach diagnostycznych. Taki pacjent też musi mieć kiedy posiłek zjeść, on musi być ciepły i smacznie podany" – wskazał.

Polityk został zapytany, o ewentualne inne propozycje programowe PiS z zakresu ochrony zdrowia. "Jest przed nami konwencja. Myślę, że wiele aspektów zdrowotnych jeszcze pojawi się w kampanii wyborczej. Zdrowie Polaków jest dla Prawa i Sprawiedliwości bardzo ważne" – powiedział.(PAP)

Autor: Mikołaj Małecki

mar/
 

Zobacz także

  • Posiłek w szpitalu. Fot. PAP/Jerzy Ochoński

    Marny catering w szpitalach. Jak poprawić jakość żywności dla pacjentów? Szef GIS: mamy bardzo mocno związane ręce

Serwisy ogólnodostępne PAP