O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wiceszef KE: jestem optymistą, jeśli chodzi o szanse uchwalenia pakietu środków dla Ukrainy

Jestem optymistą, jeśli chodzi o możliwość porozumienia w sprawie pakietu 50 mld euro na pomoc Ukrainy - powiedział wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis po spotkaniu Rady ds. Handlu i Technologii USA-UE w Waszyngtonie, odpowiadając na pytanie PAP. Zaznaczył jednak, że KE ma alternatywne plany, jeśli to się nie uda.

Valdis Dombrovskis Fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS
Valdis Dombrovskis Fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS

"1 lutego mamy nadzwyczajny szczyt, gdzie mamy nadzieję, że dojdziemy do porozumienia, ale mamy też plany na wypadek, gdyby to się nie udało. Ale jestem optymistą, że zawrzemy porozumienie" - powiedział Dombrovskis podczas konferencji prasowej po wtorkowym spotkaniu Rady ds. Handlu i Technologii (TTC) USA-UE w Departamencie Stanu. Odniósł się do pakietu 50 mld euro środków pomocy finansowej do roku 2027 r., który został w grudniu zawetowany przez Węgry.

Jak dodał, kwestia pomocy Ukrainie oraz przeciwdziałania omijaniu zachodnich sankcji była jednym z głównych tematów rozmów w Waszyngtonie.

Pytany przez PAP, czy KE ma plany na wypadek, gdyby Stany Zjednoczone wstrzymały swoją pomoc, wykonawczy wiceprzewodniczący Komisji zwrócił uwagę, że choć Ukrainę wspierają też inni darczyńcy, to zdecydowana większość pomocy kierowana jest z USA i UE. Podkreślił też, że Ukraina mierzy się obecnie z dużą dziurą budżetową dochodzącą do 14 mld dolarów i musi ona zostać pokryta. Zapowiedział również, że będzie o tym rozmawiać jeszcze we wtorek podczas spotkań z kongresmenami na Kapitolu oraz w Departamencie Skarbu.

Więcej

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS

Jens Stoltenberg: Chiny pilnie przyglądają się temu, co USA robią w sprawie Ukrainy

Obok Łotysza podczas piątego spotkania unijno-amerykańskiej Rady w Waszyngtonie udział wzięli też wiceprzewodnicząca wykonawcza KE Margarethe Vestager i komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton, a po stronie USA - sekretarz stanu Antony Blinken, sekretarz ds. handlu Gina Raimondo oraz przedstawicielka USA ds. handlu Katherine Tai.

Obok kwestii Ukrainy, dyskusje dotyczyły m.in. negocjacji między USA i UE nt. porozumienia w sprawie minerałów krytycznych oraz w sprawie stali i aluminium. Dombrovskis przyznał, że między stronami wciąż są znaczące różnice, mimo że początkowo obie strony miały nadzieję na dobicie targu jeszcze w ubiegłym roku.

Urzędnicy omawiali też koordynację kontroli eksportu wrażliwych technologii do Rosji i omijania ich przez Moskwę.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

kno/

Zobacz także

  • Prezydent USA Donald Trump. Fot. PAP/KENT NISHIMURA / POOL

    Paweł Kowal dla "FT": Trump popełni "historyczny błąd", jeśli uzna roszczenia terytorialne Rosji

  • Premier Norwegii Jonas Gahr Stoere. Fot. PAP/EPA/	HANNIBAL HANSCHKE

    Premier Norwegii: weźmiemy udział w utrzymaniu zawieszenia broni w Ukrainie

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. EPA/STRINGER

    Zełenski: wojska francuskie będą wśród pierwszych w kontyngencie w Ukrainie

  • Zniszczenia w Krzywym Rogu. Fot. EPA/STATE EMERGENCY

    Rosyjski atak rakietowy na Krzywy Róg. Zginęło co najmniej 19 osób, w tym dzieci

Serwisy ogólnodostępne PAP