Wojciech Król kandydatem KO do Rady Mediów Narodowych. Zaopiniowanie kandydatury we wtorek

2024-11-18 11:54 aktualizacja: 2024-11-18, 12:40
Poseł KO Wojciech Król. Fot. PAP/Marcin Obara
Poseł KO Wojciech Król. Fot. PAP/Marcin Obara
Wojciech Król, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, jest kandydatem KO do Rady Mediów Narodowych w miejsce zwolnione przez Krzysztofa Czabańskiego. Zaopiniowaniem jego kandydatury zajmą się we wtorek członkowie Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Zgodnie z ustawą o Radzie Mediów Narodowych w jej skład wchodzi pięć osób wybieranych na sześcioletnie kadencje. Trzy powołuje Sejm, dwóch prezydent RP po wskazaniu kandydatów przez największe opozycyjne kluby parlamentarne.

Sejm 11 października odwołał Krzysztofa Czabańskiego z funkcji członka Rady Mediów Narodowych. Argumentem wnioskującej o odwołanie KO było złamanie przez Czabańskiego zakazu łączenia funkcji w Radzie z uczestniczeniem w podmiocie będącym dostawcą usługi medialnej. Czabański, wybrany do RMN z rekomendacji PiS, kierował nią od 2016 r.

Po jego odwołaniu w RMN zasiadają cztery osoby: wskazani przez PiS i wybrani w 2022 r. przez Sejm ubiegłej kadencji Piotr Babinetz i Joanna Lichocka. Skład uzupełniają Robert Kwiatkowski i Marek Rutka z Lewicy, wskazani przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, aby reprezentowali ówczesną opozycję.

Wojciech Król urodził się 22 kwietnia 1985 r. w Jaworznie. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Mysłowicach. Studiował na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego na kierunku: Organizacja Produkcji Filmowej i Telewizyjnej. Magisterium uzyskał w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Operatorskim na kierunku: Realizacja Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografia o specjalizacji: Realizacja Programów Dziennikarskich. Odbył również studia podyplomowe z dziennikarstwa i zarządzania w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie.

Król rozpoczynał swoją karierę zawodową jako instruktor teatralny w Mysłowickim Ośrodku Kultury. Wkrótce podjął pracę w spółce radiowej Ad. Point a następnie Eurozet na stanowisku specjalisty ds. reklamy, media planner i copywriter. Pracę radiową łączył ze współpracą z oddziałem katowickim Telewizji Polskiej na stanowisku asystenta reżysera. Karierę zawodową kontynuował już jako dziennikarz w Programie Drugim Telewizji Polskiej w Warszawie w redakcji programów porannych i form studyjnych.

W 2010 r. przyjął propozycję objęcia stanowiska rzecznika prasowego i szefa kancelarii prezydenta Miasta Mysłowice. Cztery lata później objął stanowisko dyrektora gabinetu Marszałka Województwa Śląskiego.

Król jest posłem na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej nieprzerwanie od 2015 r. Jest posłem VIII, IX i X kadencji Sejmu. Trzecią kadencję z rzędu zasiada w Komisji Kultury i Środków Przekazu, której obecnie jest wiceprzewodniczącym.

Jak napisano w uzasadnieniu jego kandydatury, "jest osobą gotową do pełnienia funkcji członka Rady Mediów Narodowych, dając gwarancję wypełniania zadań wyżej wymienionego organu w sposób rzetelny i transparentny". "Kandydat w toku swojej działalności zawodowej udowodnił wysoki poziom wiedzy merytorycznej" - oceniono.

Rada Mediów Narodowych to organ powołany za rządów PiS, który powołuje zarządy i rady nadzorcze między innymi TVP, PAP i Polskiego Radia.

Powołanie na miejsce Czabańskiego kandydata zgłoszonego przez obecną koalicję rządzącą zmieni rozkład sił w Radzie Mediów Narodowych - członkowie związani z PiS stracą w niej większość.(PAP)

ksi/dki/ep/